Zamknij

Tak wygląda największa kometa w historii. Nowe zdjęcia zapierają dech

14.04.2022 10:52

Agencja NASA potwierdziła niedawno, że Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271) to największa znana ludzkości kometa. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił ją w ruchu. Widok robi spore wrażenie.

Kometa
fot. Shutterstock

Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271) znajdzie się w pobliżu Ziemi dopiero za 10 lat. Dlaczego naukowcy już teraz się nią interesują? Nie jest to typowy obiekt - powierzchnia tej komety zajęłaby pół stolicy Polski. Jej średnica wynosi dokładnie 136 km, a masa wynosi ok. 500 bilionów ton.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Kometa Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271)

Odkryty w 2021 roku obiekt należał wcześniej do zewnętrznego Układu Słonecznego, a teraz zmierza w kierunku naszej planety. Naukowcy zauważyli kometę C/2014 UN271 w pobliżu orbity Neptuna. Leci w kierunku Słońca, stopniowo się nagrzewając. Badacze twierdzą, że wytwarza już warkocz gazowo-pyłowy.

Za około 10 lat Bernardinelli-Bernstein znajdzie się w pobliżu Saturna, więc będziemy mieli okazję podziwiać malowniczą komę. Trzeba jednak przyznać, że na tę chwilę aż trudno sobie wyobrazić jej rozmiar - skoro bowiem powierzchnia C/2014 UN271 zajęłaby połowę warszawskich dzielnic, jak długi będzie jej ogon? Badacze przewidują, że warkocz komety stanie się widoczny gołym okiem na ziemskim niebie, chociaż będzie się znajdowała dość daleko.

Na poniższej grafice możecie zobaczyć porównanie C/2014 UN271 z innym słynnym obiektem - kometą Halleya. Pośrodku znajduje się księżyc Marsa, Phobos.

Tak wygląda największa kometa w historii. Nowe zdjęcia zapierają dech

Teleskop NASA, Hubble, uchwycił właśnie kometę na nowej fotografii. Z tej perspektywy wydaje się ona niewielka, jednak w rzeczywistości jest 100 razy masywniejsza od innych obiektów tego typu. Fotografia działa więc na wyobraźnię - tym bardziej, że obiekt leci w naszym kierunku z tzw. obłoku Oorta, czyli spoza Układu Słonecznego.

Tak wygląda Bernardinelli-Bernstein na tle pozostałych znanych obiektów tego typu. Jest największą kometą, jaką kiedykolwiek widziano.

Robi na was wrażenie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?