Oceń
Po jednej stronie Księżyca występują morza, a po drugiej - kratery. Dlaczego tak jest? Jak wyjaśnia spidersweb.pl, to wszystko wina jednego zdarzenia.
Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd
Druga strona Księżyca - dlaczego nie możemy jej zobaczyć?
Z powierzchni Ziemi widzimy tylko jedną stronę Księżyca. Jest to spowodowane zjawiskiem obrotu synchronicznego, charakterystycznego dla układów księżyc-planeta. Ilekroć patrzymy nocą w niebo i przyglądamy się tarczy luny, wygląda zawsze tak samo. To, co znajduje się po drugiej stronie - tzw. ciemna strona Księżyca - może zaskakiwać.
Ten "znany" nam Księżyc jest gładki i pokryty plamami. To morza księżycowe, czyli takie części satelity, które w mniejszym stopniu odbijają światło. Skąd się wzięły? Choć dziś zapewne trudno sobie to wyobrazić, powierzchnia luny była kiedyś pokryta wulkanami, a tryskająca z nich lawa doprowadziła do wyrównania skał i porowatych przestrzeni. Oglądamy więc obiekt pełen plam - warstw zastygłej magmy.
Tak wygląda druga strona Księżyca. Ten widok zaskakuje
Do powstania wulkanów przyczyniło się zderzenie Księżyca z obcym obiektem. Wytworzyła się wtedy fala gorąca, która powędrowała w jedną stronę. Z tego powodu procesy wulkaniczne miały miejsce tylko na połowie Srebrnego Globu. Drugą połowę wyrzeźbiły niewielkie zderzenia, prowadzące do powstania kraterów. Ponieważ nie zostały one wyrównane przez lawę, możemy je zobaczyć do dzisiaj. Zobaczcie, jak wyglądają:
Którą stronę Księżyca wolicie?
Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł