Zamknij

Tak wygląda Ziemia z kosmosu, gdy zapada zmierzch. Nowe zdjęcie od NASA

25.04.2022 11:34

Agencja NASA pochwaliła się nieznanym dotąd zdjęciem Ziemi tuż po zachodzie Słońca. Widok robi ogromne wrażenie.

Ziemia
fot. Shutterstock

Jak wygląda nasza planeta chwilę po tym, gdy zachodzące Słońce zniknie za horyzontem? Na tej fotografii możemy to zobaczyć - stopniowo zapadający zmrok pokrywa powierzchnię globu. NASA pokazała, jak przebiega ten proces.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Zmierzch nad Ziemią

Dzięki agencji NASA często miewamy okazję oglądać naszą planetę z perspektywy kosmosu. Umożliwiają to zarówno zdjęcia i nagrania z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak i satelity. Niedawno w sieci pojawił się także film, który zmontowano z fotografii wykonanych przez sondę Parker Solar Pro. Widać na nim Układ Słoneczny z perspektywy samego Słońca - Ziemię, Merkurego, Wenus, Marsa, Saturna i Jowisza. Planety na nagraniu są maleńkie i aż trudno uwierzyć, że jedna z tych niepozornych kulek to nasz dom.

NASA często dzieli się też obrazami globu w różnych porach dnia. Agencja opublikowała właśnie fotografię ukazującą Ziemię podczas zmierzchu - niedługo po zachodzie Słońca, kiedy planeta jest jeszcze oświetlona rozproszonym w atmosferze blaskiem pochodzącym z jego promieni. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Tak wygląda Ziemia z kosmosu, gdy zapada zmierzch. Nowe zdjęcie od NASA

Na zdjęciu widać ocean i chmury, które stopniowo pogrążają się w ciemności. Jak widać, żadna ostra granica nie oddziela na Ziemi dnia i nocy - linia cienia jest rozproszona, a wierzchołki chmur delikatnie odbijają czerwonawe światło słoneczne. Po niedługim czasie także i one zanikły w czerni kosmosu. Zanim to się stało, astronauci przebywający na stacji ISS wykonali tę piękną fotografię.

Robi na was wrażenie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?