Zamknij

Tak będzie wyglądał koniec Ziemi. "Umierające Słońce pociągnie nas ze sobą"

14.02.2022 09:42

Czy Ziemia ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie procesu umierania Słońca? Naukowcy przedstawili swoje prognozy. Nie brzmią one zbyt optymistycznie.

Ziemia
fot. Shutterstock

Nasze Słońce, jak każda gwiazda, starzeje się. Za około 4 mld lat zamieni się w olbrzyma i zniszczy Układ Słoneczny. Planety, które znajdują się najbliżej, mogą wtedy zniknąć. Jak podaje chip.pl, z najnowszych badań wynika, że szansa na uratowanie Ziemi jest minimalna. Co musiałoby się stać, aby ludzkość przetrwała? Odpowiedź jest dość zaskakująca.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Tak będzie wyglądał koniec Ziemi. "Umierające Słońce pociągnie nas ze sobą"

O tym, że nasz Układ Słoneczny się rozpadnie, mówi się od dawna. Kiedy Słońce spali wodór, zacznie się powiększać i zamieni się w olbrzyma. Według szacunków naukowców będzie wtedy nawet 200 razy większe niż dziś. Doprowadzi to do tego, że na powierzchni globu wyparują wszystkie oceany, a następnie wystąpią tam katastrofalne zmiany klimatyczne. Przeprowadzone dotąd symulacje wskazują, że po pewnym czasie (prawdopodobnie 5,4 mld lat od teraz) nasza gwiazda wybuchnie i zniszczy Ziemię.

Jesteśmy całkowicie zależni od naszej gwiazdy zarówno teraz, jak i w przyszłości. Umierające Słońce pociągnie nas ze sobą - czytamy na chip.pl.

Nasza planeta musiałaby mieć sporo szczęścia, by ominął ją taki koniec. Astronomowie rozważają różne scenariusze. Ten, w którym udałoby się ocalić Ziemię, uważają za najmniej prawdopodobny.

Czy ludzkość przetrwa umieranie Słońca?

Według naukowców istnieje bardzo mała szansa, że podczas powiększania się Słońca przyspieszenie pływowe wyrzuci naszą planetę na wyższą orbitę i tym samym ocali ją. Z badań wynika jednak, że gwiazda centralna naszego Układu Słonecznego niemal na pewno pochłonie nasz glob.

Nie wiadomo, czy ludzkość będzie wtedy jeszcze istniała. Jeśli tak, umieranie Słońca doprowadzi do jej zagłady. Szanse na przetrwanie może dać jej przede wszystkim kolonizacja sąsiednich planet, takich jak Mars. Dodatkowo, choć dziś może się to wydawać absurdalne, prawdopodobnie będą też podejmowane próby uwolnienia świadomości od ciała.

Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?