Zamknij

Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

17.10.2022 12:37

Na początku października 2022 roku pracownicy obserwatorium GLAST zaobserwowali niezwykle silny rozbłysk gamma. Jego źródło okazało się prawdziwą niespodzianką.

Kosmos
fot. Shutterstock

Zagadkowy rozbłysk o potężnej sile ukazał się w naszym Układzie Słonecznym 9 października. Wysokoenergetyczne promieniowanie znalazło się w pobliżu Ziemi i dawało się rejestrować na wysokości orbity przez niemal 10 godzin. Był to jeden z najjaśniejszych rozbłysków gamma, jakie kiedykolwiek wykryto. Gdy ustalono jego pochodzenie, wywołało to ogromne poruszenie w środowisku naukowców.

Zobacz także: Tom Cruise ma polecieć w kosmos. To będzie misja zagrażająca życiu

Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie

Jak podaje NASA, niezwykle silne promieniowanie wędruje przez przestrzeń kosmiczną wskutek narodzin czarnej dziury. Powstała ona w jądrze zapadającej się gwiazdy - stało się to prawdopodobnie dawno temu, w odległym wszechświecie. Mimo to zarejestrowanie rozpędzonego rozbłysku gamma o tak niespotykanej mocy zmusiło naukowców do ogłoszenia alarmu.

Współpracowały ze sobą ośrodki badawcze, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i obserwatoria. Dzięki temu szybko udało się ustalić, jakie jest pochodzenie wyrzutu energii. Niektóre gwiazdy z czasem stają się tak ciężkie, że zaczynają się zapadać - wtedy w ich jądrze może powstać czarna dziura. Gdy tak się dzieje, w przestrzeń kosmiczną wyrzucony zostaje dżet.

GRB 221009A. Niezwykły film od NASA

Narodziny czarnej dziury w przestrzeni kosmicznej zdecydowanie nie są powodem do świętowania. Jest to przecież obiekt, który pożera wszystko, co znajduje na swojej drodze. To przerażające zjawisko daje znać o swoim istnieniu niezwykle rzadko - nie widać go gołym okiem. Jedynie zaburzenia pola grawitacyjnego i straszliwe rozbłyski gwiazd tuż przed śmiercią pokazują nam, gdzie znajduje się czarna dziura.

W obserwatorium GLAST udało się zarejestrować, jak potężna jest eksplozja zwiastująca powstanie tego kosmicznego monstrum. Wydarzenie miało miejsce 1,9 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Zobaczcie, jak to wyglądało:

Przeraża was ten widok?

Zobacz także: Ludzkość zaśmieciła Marsa. Policzono, ile ton odpadków znajduje się na planecie

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?