Zamknij

Tajemniczy obiekt wpadł w atmosferę Ziemi. Naukowcy wciąż go szukają

26.09.2022 12:49

Wytropienie "spadającej gwiazdy" nie jest wcale takie łatwe. Grupa kanadyjskich badaczy podjęła się jednak tego zadania. Zachęceni pierwszymi sukcesami postanowili teraz odnaleźć... meteor.

Kosmos
fot. Shutterstock

Jak podaje spidersweb.pl, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario zdecydowali się podjąć detektywistycznego śledztwa w kosmosie. Szukają zagadkowych obiektów, które wpadają do ziemskiej atmosfery - namierzają meteoroidy i meteory.

Zobacz także: Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia

Tajemniczy obiekt wpadł w atmosferę Ziemi. Naukowcy wciąż go szukają

W 2020 roku do ziemskiej atmosfery wtargnął meteoroid, który ukazał się nad Oceanem Spokojnym. Po chwili eksplodował z wyjątkową siłą - 0,4 kilotony trotylu. Wydarzenie to wywołało ogromne zainteresowanie w środowisku naukowym i rozpaliło wyobraźnię badaczy. Tajemniczy obiekt musiał bowiem przemierzać przestrzeń kosmiczną przez miliony lat, zanim doszło do tak potężnej eksplozji.

Rozpoczęto więc poszukiwania, które były dość nietypowe. Astronomowie postanowili sprawdzić możliwość ustalenia, czy zagadkowe ciało niebieskie nie zostało wcześniej zarejestrowane jako planetoida podczas przeglądów nieba. Aby móc to zbadać, musieli zdobyć informacje na temat trajektorii jego lotu. Udało się to zrobić dzięki zarejestrowanym zdjęciom przestrzeni kosmicznej i obiektów znajdujących się nieopodal. Dzięki temu wiadomo już było, jaki rozmiar i kształt miał głaz, który spłonął w ziemskiej atmosferze jako bolid. Badania obiektu będą prawdopodobnie kontynuowane.

Czy można wyśledzić meteor w kosmosie?

Pierwsze sukcesy kanadyjskich naukowców mogą być zapowiedzią rewolucji w badaniach przestrzeni kosmicznej. Nie wszystkie obiekty wpadające do ziemskiej atmosfery ulegają bowiem spaleniu. Są też i takie, które spadają na powierzchnię Ziemi jako meteory. Stanowią one zagrożenie, więc wyśledzenie ich w kosmosie zwiększyłoby szansę ludzkości na przetrwanie potencjalnej katastrofy.

Taka praca, na swój sposób detektywistyczna, to z pewnością źródło satysfakcji dla naukowców, jeśli uda się zidentyfikować na archiwalnych zdjęciach z kosmosu obiekt, który kilka minut później eksploduje w atmosferze ziemskiej - wyjaśnia znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Wierzycie, że mogłoby się to udać?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?