Zamknij

Ta wiadomość to prawdziwa sensacja. Po raz pierwszy zaobserwujemy tak gwałtowne zjawisko w kosmosie

06.09.2022 09:30

Jak podaje Wirtualna Polska, w ciągu najbliższych trzech lat mieszkańcy Ziemi będą mieli okazję zobaczyć coś niezwykłego. Nigdy dotąd nie widzieliśmy tak potężnego zjawiska. Może ono wywołać przełom w badaniach astronomicznych.

Kosmos
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Chinach od pewnego czasu z niepokojem przyglądają się dziwacznym sygnałom z kosmosu. Galaktyka, która znajduje się około miliard lat świetlnych od naszego globu, zachowuje się dość nietypowo.

Nieregularna zmienność nasilenia promieniowania i przypadkowe, niedające się przewidzieć odchylenia w przebiegu ukazywania się światła w centrum SDSS J1430+2303 wskazują, że mamy do czynienia z najbardziej przerażającym zjawiskiem, jakie kiedykolwiek przyjdzie nam obserwować. Całe szczęście, że wydarzy się to daleko od nas.

Zobacz także: Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia

Po raz pierwszy zaobserwujemy tak gwałtowne zjawisko w kosmosie

Za sygnały zastanawiające badaczy odpowiadają dwie supermasywne czarne dziury o łącznej masie około 200 milionów Słońc. W ciągu kilku najbliższych lat zderzą się one ze sobą i połączą w sercu galaktyki.

Kolizja czarnych dziur to taniec śmierci. Kiedy znajdują się nieopodal, nieuchronnie muszą się ze sobą zderzyć. Im więcej energii tracą, tym bardziej się do siebie przysuwają. Z pewnością więc zleją się w całość, tworząc czarną dziurę niewyobrażalnych rozmiarów. Zanim to się jednak stanie, jedna będzie próbowała pożreć drugą. Za kilka lat zobaczymy straszliwy spektakl w przestrzeni kosmicznej - taki, jakiego dotąd nie widzieliśmy.

Kolizja dwóch supermasywnych czarnych dziur w galaktyce SDSS J1430+2303

Niemal każdy doskonale sobie sprawę, że czarne dziury są dla nas niewidoczne. Nie jesteśmy w stanie wypatrzeć ich w kosmosie, ale wiemy o ich istnieniu przez wzgląd na silne oddziaływanie na otoczenie.

Czarnych dziur nie widać - nic nie jest w stanie opuścić ich przestrzeni. To, co możemy dostrzec, to materia wirująca wokół nich. Ich fale grawitacyjne są ponadto na tyle silne, że zakrzywiają promieniowanie. Zderzenie dwóch takich supermasywnych obiektów doprowadzi do pojawienia się fal o niespotykanej częstotliwości i potężnego wyrzutu energii.

Naukowcy spodziewają się zobaczyć w tym miejscu ogromny rozbłysk światła. Może się okazać najbardziej fascynującym widowiskiem w przestrzeni kosmicznej, jakie zobaczymy za naszego życia.

Jesteście ciekawi, jak będzie to wyglądało?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?