Zamknij

Świetlista łuna z pióropuszem przecina niebo i wraca na Ziemię. To niezwykłe widowisko zaczyna się powtarzać

27.04.2021 10:18

Coraz więcej ludzi na naszej planecie obserwuje to zjawisko z daleka i zastanawia się, co to mogło być. Warto zacząć się przyzwyczajać - rakiety SpaceX startują średnio co miesiąc. Ich loty testowe wyglądają niesamowicie.

Kosmos
fot. Shutterstock

Nie wszyscy mieszkańcy Ziemi interesują się podbojem kosmosu i działalnością Elona Muska. Jednak na pewnych obszarach naszej planety loty testowe rakiet SpaceX tworzą nowy element krajobrazu. Być może kiedyś będziemy oglądać takie łuny na co dzień.

Zobacz także: Superksiężyc nad wulkanem pełnym lawy. Nagranie astrofotografa podbija sieć

Lot rakiety SpaceX widziany z daleka

SpaceX wystrzeliwuje rakiety ze wschodniego i zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy tamtych okolic mogą obserwować ich loty testowe np. przesiadując na plaży. Spokojne niebo nagle się wtedy rozjaśnia, a po chwili przecina je świetlista łuna z długim pióropuszem. Gdy rakieta SpaceX wznosi się do cieńszych warstw atmosfery, jej ogon się rozszerza. Zaczyna oświetlać ją Słońce, co tworzy niezwykłe widowisko.

Szybki postęp technologiczny pozwala sobie wyobrazić, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat loty w kosmos staną się częste i regularne. Wtedy podobny widok zacznie się ukazywać ludziom w różnych zakątkach świata. Warto wiedzieć, jak wygląda niebo niedługo po wystrzale statku kosmicznego.

Tak wygląda start rakiety SpaceX

Na krótkim nagraniu możemy zobaczyć, jaki ślad na niebie pozostawia po sobie rakieta. Czy gdybyście zobaczyli taką smugę światła na wybrzeżu Florydy lub Kalifornii, podejrzewalibyście, że to SpaceX? A może według was byłoby to coś zupełnie innego?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?