Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

20.01.2021 09:42

TOI-561 b to superziemia, która może liczyć sobie nawet 10 mld lat. Jak twierdzi badaczka kosmosu, Lauren Weiss, mogło na niej kiedyś istnieć życie.

Kosmos
fot. Shutterstock

Według naukowców TOI-561 b jest dowodem na to, że na planetach spoza naszego Układu Słonecznego na długo przed naszym pojawieniem się w galaktyce mogły powstać i wyginąć różne formy życia. Badacze twierdzą, że powinniśmy nieustannie poszukiwać śladów dawnych cywilizacji.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda niebo po wybuchu gwiazdy. Internauci: "Niesamowite"

Superziemia TOI-561 b może być dowodem na istnienie życia w kosmosie

Superziemia TOI-561 b jest dziś skalistą planetą niemal stopioną na magmę. Naukowcy do tej pory uważali, że podobne obiekty w kosmosie wykształciły się stosunkowo późno. TOI-561 b wskazuje natomiast, że może mieć nawet 10 mld lat. To informuje nas o tym, że w naszej galaktyce życie mogło powstać o wiele wcześniej, niż nam się wydawało.

Planeta znajduje się w odległości 280 lat świetlnych od Ziemi i jest o około 50% większa od niej. Krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd Drogi Mlecznej. Jak podaje magazyn "Focus", orbituje wokół swojej gwiazdy w tak bliskiej odległości, że jej temperatura przekracza ponad 1600 stopni Celsjusza.

Dlaczego to odkrycie jest takie ważne? Zawiera się w nim sugestia, którą trzeba koniecznie sprawdzić - podkreślają naukowcy. Jeśli inne gwiazdy występujące w naszej galaktyce posiadają takie starożytne, krążące wokół siebie planety, a temperatura ich powierzchni pozwalała na wykształcenie życia, istnieje możliwość, że otacza nas wiele innych cywilizacji. Mogą być inteligentne i starsze od naszej.

TOI-561 b to pierwsza planeta o potwierdzonym składzie skalistym, która orbituje wokół tak starej gwiazdy. To stanowi dowód, że planety skaliste formowały się przez większość historii Wszechświata. Warto się zastanowić, czy na którejś z nich znajduje się ktoś, z kim moglibyśmy nawiązać kontakt - stwierdziła Lauren Weiss.

Poszukiwania śladów życia w kosmosie trwają od dawna. W tym roku na Marsie będzie ich wypatrywał łazik Perseverance. Odkrycie TOI-561 b może zdecydować, że naukowcy poświęcą o wiele więcej uwagi egzoplanetom - planetom spoza naszego Układu Słonecznego. Któraś z nich może być zamieszkana do dziś.

Zobacz także: Naukowcy znaleźli w kosmosie zagadkowe światło. Wiedzą, jak powstało, ale nie mają pojęcia, czym jest

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?