Oceń
W nocy z 26 na 27 kwietnia na niebie ukazał się superksiężyc. To potoczna nazwa będąca określeniem pełni Księżyca, która ma miejsce wtedy, gdy nasz naturalny satelita zbliża się do Ziemi. Obserwowany z jej perspektywy, staje się jaśniejszy i lepiej widoczny. Autor bloga "Z głową w gwiazdach" pochwalił się właśnie niesamowitym nagraniem tego zjawiska.
Zobacz także: Noc na Ziemi widziana z perspektywy kosmosu. Światła miast robią wrażenie
Pełnia Różowego Księżyca nad wulkanem
Pierwszy superksiężyc w 2021 roku rozpoczyna na Ziemi okres spektakularnych, jasnych i dużych pełni. Zjawisko to wynika z tego, że orbita Ziemi nie jest idealnie okrągła, a ma kształt elipsy. Z tego powodu Księżyc czasem wyraźnie się do niej zbliża, a czasem oddala. Aktualnie znajduje się blisko swojego perygeum - według NASA oznacza to, że z naszej perspektywy jest o 14% większy i około 30% jaśniejszy. Kolejny raz będziemy mieli okazję obserwować superksiężyc 26 maja.
Dla pasjonatów kosmosu jest to wspaniała okazja do wykonania niesamowitych zdjęć i nagrań pełni Księżyca. Najpiękniejsze z nich wykonał astrofotograf Karol Wójcicki.
Superksiężyc nad wulkanem pełnym lawy
Autor bloga "Z głową w gwiazdach" przebywa aktualnie na Islandii, gdzie miał okazję obserwować superksiężyc podczas erupcji wulkanu. Widok okazał się na tyle ekscytujący, że postanowił nagrać krótki film. Zobaczcie sami:
Chcielibyście oglądać pełnię Księżyca w takich warunkach?
Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł