Zamknij

Superksiężyc nad wulkanem pełnym lawy. Nagranie astrofotografa podbija sieć

27.04.2021 08:52

Pełnia Różowego Księżyca to zjawisko, na które wielu z nas czekało od dawna. Nasz satelita znalazł się blisko Ziemi, przez co wydawał się większy niż zazwyczaj. Astrofotograf Karol Wójciki uchwycił jego obraz w zachwycających okolicznościach przyrody.

Wulkan
fot. Shutterstock

W nocy z 26 na 27 kwietnia na niebie ukazał się superksiężyc. To potoczna nazwa będąca określeniem pełni Księżyca, która ma miejsce wtedy, gdy nasz naturalny satelita zbliża się do Ziemi. Obserwowany z jej perspektywy, staje się jaśniejszy i lepiej widoczny. Autor bloga "Z głową w gwiazdach" pochwalił się właśnie niesamowitym nagraniem tego zjawiska.

Zobacz także: Noc na Ziemi widziana z perspektywy kosmosu. Światła miast robią wrażenie

Pełnia Różowego Księżyca nad wulkanem

Pierwszy superksiężyc w 2021 roku rozpoczyna na Ziemi okres spektakularnych, jasnych i dużych pełni. Zjawisko to wynika z tego, że orbita Ziemi nie jest idealnie okrągła, a ma kształt elipsy. Z tego powodu Księżyc czasem wyraźnie się do niej zbliża, a czasem oddala. Aktualnie znajduje się blisko swojego perygeum - według NASA oznacza to, że z naszej perspektywy jest o 14% większy i około 30% jaśniejszy. Kolejny raz będziemy mieli okazję obserwować superksiężyc 26 maja.

Dla pasjonatów kosmosu jest to wspaniała okazja do wykonania niesamowitych zdjęć i nagrań pełni Księżyca. Najpiękniejsze z nich wykonał astrofotograf Karol Wójcicki.

Superksiężyc nad wulkanem pełnym lawy

Autor bloga "Z głową w gwiazdach" przebywa aktualnie na Islandii, gdzie miał okazję obserwować superksiężyc podczas erupcji wulkanu. Widok okazał się na tyle ekscytujący, że postanowił nagrać krótki film. Zobaczcie sami:

Chcielibyście oglądać pełnię Księżyca w takich warunkach?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?