Spadająca gwiazda - czym jest w nauce, historii, astrologii i snach?

15.03.2021
Aktualizacja: 15.03.2021 20:19

Czy spadająca gwiazda rzeczywiście jest magicznym momentem, w którym spełnia się życzenie? Dawniej wierzono, że tak. Spadające gwiazdy, zanim jeszcze je zbadano i opisano, uznawane były za zjawiska nadprzyrodzone. Dziś, gdy stanowią jedynie jeden z elementów otaczającego świata, przyciągają jedynie ciekawość.

Co oznacza spadająca gwiazda?
fot. Shutterstock

Od tysięcy lat spadająca gwiazda wzbudza emocje i nadzieje. Uznaje się, że moment, gdy na niebie przelatuje świetlisty punkt, jest okazją do wypowiedzenia życzenia z gwarancją spełnienia. Niekiedy jednak gwiazda symbolizowała śmierć bliskiej osoby. W wielu kulturach symbolika i wierzenia związane ze spadającą gwiazdą są nadal silne i trwałe. Spadająca gwiazda ma także duże znaczenie w astrologii. Tak jak wiele innych zjawisk w Układzie Słonecznym, tak i spadające gwiazdy doczekały badań i wyjaśnienia. Czym w takim razie są spadające gwiazdy z punktu widzenia nauki, a jak patrzy na nie astrologia i kultura?

Zobacz także: Czerwony księżyc - przyczyny i symbolika zjawiska

Spadająca gwiazda - czym jest?

Spadająca gwiazda to meteor, który przedostał się do atmosfery Ziemi.

Jak wytłumaczyć zjawisko spadającej gwiazdy?

W przestrzeni kosmicznej występują obiekty skalne zwane meteorami, które mogą mieć średnicę od jednego 1 mm do 10 m. Mniejsze meteory traktowane są jako drobne okruchy, które składają się na pył kosmiczny. Poruszają się one po orbicie wokół Słońca. Meteory powstają w wyniku rozpadu komety przelatującej blisko Słońca lub zderzenia planetoidów. Częstym zjawiskiem jest przedostanie się meteorów do atmosfery Ziemskiej. Gdy taki obiekt przechodzi przez wszystkie warstwy, czyli troposferę, tropopauzę oraz stratosferę, ulega spalaniu w wyniku silnego oporu powietrza, które rozgrzewa go do kilku tysięcy st. Celsjusza. Wtedy zaczyna świecić i przypominać spadający, świecący punkt na niebie. Jednak świetlista poświata nie jest płomieniem, a zjonizowanymi cząsteczkami, które krążą wokół meteoru. W ziemskiej atmosferze meteor porusza się z prędkością 11-70 km/s. Widoczny jest już z odległości 100-130 km nad Ziemią, natomiast gaśnie po przekroczeniu ok. 80 km. Naukowe wyjaśnienie spadającej gwiazdy odziera ją z szaty romantyzmu i mistycyzmu, niemniej wciąż pozostaje fascynującym zjawiskiem.

Zobacz także: Sen o gwiazdach to zapowiedź sukcesu. Sprawdź, czy też dla ciebie

Jak często spadają gwiazdy?

Meteoryty pojawiają się każdej nocy. Średnio co 10 minut na niebie pojawia się jeden meteoryt. Najczęściej jednak są one niewidoczne. Widoczność zależy też od ich aktywności, czyli wielkości oraz prędkości, jaką osiągną.

Spadające gwiazdy a widoczność

Widoczność gwiazd zmniejsza się również przez panujące warunki. Wśród nich znajduje się np. położenie słońca - im wyżej się znajduje, tym mniej widoczne są gwiazdy. Nocne obserwacje mogą być zakłócane przez sztuczne światło lamp samochodowych i ulicznych. Lepiej wtedy wybrać się poza miasto w poszukiwaniu gwiazd. Bywa też, że księżyc emituje tak silny blask, że ogranicza widoczność innych obiektów. Czasami widoczność ograniczona jest przez dużą ilość chmur na niebie.

Zobacz także: Śnią ci się ciemne chmury? Lepiej uważaj na finanse!

Czym jest noc spadających gwiazd?

Raz do roku na niebie widoczny jest deszcz spadających gwiazd. Czy w takim razie oznacza to, że faktycznie spada wówczas deszcz meteorów? Coś, co określa się mianem deszczu spadających gwiazd, to rój meteorów. Są to skupiska małych meteorów, które, podobnie jak pojedyncza, spadająca gwiazda, przedostają się do atmosfery Ziemi i spalają się. Tzw. deszcz następuje w momencie, gdy Ziemia przechodzi przez punkt orbity roju meteorów, w którym gęstość roju jest bardzo duża. Rój meteorów może mieć różną aktywność. Oznacza to, że jest ich więcej lub mniej w atmosferze. Do określenia aktywności używana jest miara "zenitalna liczba godzinna", czyli liczba meteorów widziana w ciągu godziny. Najbardziej aktywne roje meteorów liczą po kilkanaście tysięcy w ciągu godziny. Istnieje rój meteorów charakteryzujący się największą aktywnością, a ponadto pojawia się z jednego radiantu, czyli gwiazdozbioru Perseusza - stąd też deszcz meteorów nazywa się perseidami. Warto wspomnieć, że zjawisko spadającej gwiazdy oraz deszczu spadających gwiazd nie jest niebezpiecznie ani dla ludzi ani dla samej planety. Odłamki meteorów wypalają się zanim zetkną się z powierzchnią Ziemi.

Zobacz także: Śnisz w nocy o spadaniu? To jeden z najpowszechniejszych snów. Co może oznaczać?

Kiedy spadają gwiazdy?

Astronomowie są w stanie wskazać daty, w których nastąpi noc spadających gwiazd, Kiedy można oglądać spadające gwiazdy?

Roje meteorów widoczne są różne dni roku. Kiedy warto obserwować niebo w poszukiwaniu gwiazd?

 • 3 stycznia - gwiazdy widoczne są wtedy przez cały dzień, ale głównie nad ranem.
 • 6-7 maja - widoczne nad ranem.
 • 12 sierpnia - spadające gwiazdy widać przez całą noc. Jest to noc perseidów, czyli występują w dużej liczbie.
 • 8 października - spadające gwiazdy widoczne przez całą noc.
 • 17 listopada - spadanie gwiazd widać tylko nad ranem.
 • 14 grudnia - spadające gwiazdy widoczne tylko w nocy.

Zobacz także: Zaćmienie Słońca w Polsce - kiedy będzie?

Spadająca gwiazda a satelita - jak je odróżnić?

Spadająca gwiazda, czyli meteor, często mylony jest z przelatującą satelitą. Jak je odróżnić?

Meteor pojawia się na niebie bardzo krótko. Widziany jest niekiedy przez zaledwie sekundę. Spadające gwiazdy są bardzo szybkie, w ciągu zaledwie dwóch sekund są w stanie przemieścić się z jednego horyzontu na drugi. Dlatego, mimo że gwiazdy spadają codziennie, tak łatwo je przeoczyć. Satelita natomiast krąży po niebie przez kilka minut.

Zobacz także: Znaki zodiaku: daty urodzin i horoskop opisowy

Co oznacza spadająca gwiazda?

Wszystkie informacje, jakie zostały zebrane przez naukowców tracą znaczenie przy sile wielu istniejących wierzeń i przesądów, które utarły się w ciągu wielu setek lat. Zwłaszcza wśród osób, które mają mały dostęp do informacji i nie są w stanie uzupełnić swojej wiedzy. Dlatego też polegają na podaniach i przesądach. Pierwsze wzmianki o spadających gwiazdach pojawiły się już w starożytności. W zależności od regionu, dopisano jej wiele znaczeń - niekiedy traktowano ją jak omen, a gdzieniegdzie jako zwiastun dobrej nowiny.

W co wierzono w przeszłości?

Dawniej wierzono, że każda gwiazda na niebie odpowiada jednej ludzkiej duszy. W momencie, gdy gwiazda spadała - czyjeś istnienie właśnie się zakończyło. Częściej jednak spadające gwiazdy uznawane były za dobry znak. Przynosiły on zwiastowanie, czyli narodziny dziecka mającego posiadać niezwykłe zdolności nadprzyrodzone. Te wierzenia zresztą znalazły swój odpowiednik w religii chrześcijańskiej i wielu innych. W starożytnej Grecji i Rzymie uważano, że spadająca gwiazda oznacza boga lub herosa zstępującego na ziemię. Słowianie, silnie połączeni z naturą i energią seksualną, wierzyli, że spadającej gwiazdy powinni wypatrywać młodzi mężczyźni. Gwiazda utożsamiana była z boginią, która schodziła na ziemię w poszukiwaniu kochanka. W Azji uważano, że gwiazdy to zagubione dusze, które krążą między światem realnym a duchowym.

Spadające gwiazdy a przepowiadanie przyszłości

Wśród finezyjnych wierzeń i fantazyjnych pomysłów gwiazdy spełniały również praktyczne funkcje mające chronić przed niebezpieczeństwem. Z ich pomocą próbowano przewidzieć nadchodzące katastrofy, zmiany pogody - znajomość ruchu gwiazd i ich interpretacja traktowane były jak prognozy. Deszcz spadających gwiazd traktowany był jako ostrzeżenie przed klęskami żywiołowymi, wojnami i niepokojami społecznymi. Były też zwiastunem zmian rządu w kraju.

Zobacz także: Te znaki zodiaku mają najlepszą odporność. Choroby trzymają się od nich z daleka!

Spadające gwiazdy a mit o Perseuszu

Mit o Perseuszu wyjaśnia, skąd wzięła się nazwa najaktywniejszego roju meteorów, czyli perseidów oraz nazwa całego gwiazdozbioru. Perseusz był bogiem pochodzącym z greckiej mitologii. Wsławił się zabiciem Meduzy poprzez obcięcie jej głowy, która została następnie umieszczona w gwiazdozbiorze Perseusza. Zgodnie z mitologią, przed dekapitacją, Meduza została zamieniona w kamień. Meteory symbolizują jej głowę i wszystkie rosnące na niej węże.

Gwiazdozbiór Perseusza

Radiantem, czyli punktem, z którego zaczynają pojawiać się meteory, nazywa się  właśnie gwiazdozbiór Perseusza. Znajduje się on w kierunku północno-wschodnim, tuż za gwiazdozbiorem Kasjopei. W chrześcijańskiej Biblii spadające gwiazdy powiązane są z przypowieścią o świętym Wawrzyńcu.

Spadająca gwiazda i święty Wawrzyniec

W religii chrześcijańskiej spadające gwiazdy nazywane są łzami świętego Wawrzyńca, patrona ubogich i sierot. Jest to bezpośrednie nawiązanie do postaci świętego Wawrzyńca, który zginął męczeńską śmiercią dokładnie 10 sierpnia 258 r. w Rzymie. Był brutalnie torturowany - przypalano go rozżarzonymi narzędziami. Płakał z bólu, a jego łzy stały się symbolem żalu nad osobami cierpiącymi na poparzenia. Jako, że data upamiętniająca śmierć świętego Wawrzyńca wypada w sierpniu, czyli gdy ma miejsce noc perseidów, uznaje się, że spadające gwiazdy symbolizują wszystkie łzy świętego Wawrzyńca wylane w trakcie tortur. Zgodnie z wierzeniami, są one wyrazem żalu oraz zapewniają ochronę przed ogniem piekielnym.

Zobacz także: Każdy ma prawo marzyć! Zobacz najpiękniejsze cytaty o marzeniach

Spadająca gwiazda a spełnianie życzeń

Przypowieści o świętym Wawrzyńcu nie są jedynym odniesieniem, jakie w chrześcijaństwie mają spadające gwiazdy. We wczesnym okresie powstawania tej religii, każda spadająca gwiazda traktowana była jak moment wyjścia ludzkiej duszy z czyśćca. By jednak dusza mogła doznać zbawienia i wstąpić do niebios, potrzeba było wypowiedzieć życzenie. W ten sposób narodził się zwyczaj wypowiadania życzeń, gdy ujrzy się spadającą gwiazdę.

Spadająca gwiazda w astrologii

Astrologia również przyczyniła się do wzmocnienia wiary w spełnianie życzeń przy spadającej gwieździe. Według wiedzy astrologicznej, ruch ciał niebieskich w Układzie Słonecznym wchodzących w interakcję z Ziemią ma wpływ na zmiany energetyczne. Zalicza się do nich planetoidy, asteroidy i karłowate planety. Meteor, czyli spadająca gwiazda, uznawany jest za taki obiekt niebieski, który porusza aurę energetyczną Ziemi.  Według ezoteryków i astrologów możliwe jest spełnianie życzeń, o ile naprawdę się ich pragnie - wiara w ich spełnienie wyzwala energię. Gdy energia życzenia spotka się z energią spadającej gwiazdy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo spełnienia życzenia.

Spadająca gwiazda - co zrobić, by życzenie się spełniło?

Aby życzenie wypowiedziane przy spadającej gwieździe się ziściło, trzeba spełnić kilka warunków:

 • Życzenie musi być wypowiedziane w momencie, gdy gwiazda spada, gdy się ją ujrzy. Nie może się to odbyć tuż po, ponieważ szansa na zetknięcie z energią spadającej gwiazdy znika.
 • Po wypowiedzeniu życzenia nie wolno go wypowiadać na głos, ani nie dzielić się nim z nikim, nawet bliskimi. Istnieje zagrożenie, że energia zostanie rozproszona przez oddziaływanie osób trzecich.

Zobacz także: Życzenia imieninowe nie muszą być poważne. Zobacz najzabawniejsze życzenia imieninowe!

Spadająca gwiazda - sennik

Motyw gwiazdy w snach powiązany jest ze zmianą mentalną - z poszerzeniem horyzontów, nowymi pomysłami, snuciem planów. W zależności od tego, w jaki sposób gwiazda objawia się we śnie, można przewidzieć, co się stanie.

 • Sen, w którym pojawia się spadająca gwiazda, jest zapowiedzią pomyślnego okresu.
 • Mocno błyszcząca gwiazda zwiastuje szczęście w miłości.
 • Gwiazdy bez blasku i blade, oznaczają pojawienie się przeciwności losu.
 • Gasnąca gwiazda z kolei oznacza, że marzenia lub plany mogą się nie spełnić.