Zamknij

"Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy

27.04.2022 12:15

W ubiegłym roku Słońce zakończyło swój 11-letni cykl aktywności i zaczęło nowy. Jak wynika z obserwacji, jest on coraz bardziej burzliwy.

Słońce
fot. Shutterstock

Jak podaje spidersweb.pl, plama słoneczna AR 2993 na początku tygodnia wygenerowała tak silne rozbłyski, że w Azji i Australii wystąpiły zakłócenia połączeń sieci radiowych. Coraz częściej padają pytania o to, czy Słońce podczas swojego nowego cyklu aktywności ma możliwość wywołać globalny blackout.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

"Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy

Od pewnego czasu ze zdziwieniem obserwujemy częste doniesienia dotyczące możliwości pojawienia się zórz polarnych w Polsce. Cieszą one pasjonatów nocnego nieba, ale wiele osób przyjmuje je z pewnym niepokojem. Zorza polarna to zjawisko, które nie powinno sięgać do naszych szerokości geograficznych. Jeśli tak się dzieje, odpowiada za nie wyjątkowo silny rozbłysk.

Wybuchy na Słońcu coraz częściej mają rekordowe wartości. 29 marca 2022 roku grupa plam na Słońcu wytworzyła rozbłysk klasy X1.3, klasyfikowany jako rozbłysk najwyższej energii. Obawiano się, że dojdzie do zakłóceń wywołanych przez burzę magnetyczną. Wtedy udało się ich jednak uniknąć. W ostatnich dniach w Azji i Australii miał jednak miejsce chwilowy blackout.

Wyrzut energii ze Słońca może doprowadzić do zakłóceń w pracy satelitów, a także problemów z nawigacją i telekomunikacją. Według naukowców istnieje też możliwość, że zniszczyłby urządzenia elektryczne. Zagrożenie dla ludzkiego życia stanowi natomiast napięcie elektryczne w liniach przesyłowych, które wytwarza się po jego dotarciu na Ziemię. Badacze ostrzegają, że aktywność Słońca może któregoś dnia wywołać globalną katastrofę.

Czy Słońce jest zagrożeniem dla naszej cywilizacji?

Choć trudno sobie to wyobrazić, gwiazda centralna naszego Układu rzeczywiście byłaby w stanie w jednej chwili pozbawić nas Internetu i sieci połączeń telefonicznych, a nawet prądu. Plamy na powierzchni Słońca są większe od naszej planety, a jeden ognisty rozbłysk jest najczęściej 5-10 razy większy niż Ziemia. Jeśli dojdzie kiedyś do wyjątkowo silnej erupcji, może ona stworzyć dla nas poważne zagrożenie. A warto mieć na względzie, że nowy cykl słoneczny od początku jest wyjątkowo burzliwy.

Słońce wściekło się nie na żarty. Aktywność słoneczna stopniowo rośnie od czasu minimum słonecznego w grudniu 2019 r. Warto jednak pamiętać, że maksimum aktywności pojawia się zazwyczaj 5-6 lat po minimum, co z kolei oznacza, że w najbliższych latach może być tylko ciekawiej - napisał znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Obawiacie się wybuchów na Słońcu?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?