Zamknij

Źle się dzisiaj czujesz? Możesz cierpieć na selenopatię. Sprawdź, jak sobie radzić z zaćmieniem Księżyca

07.11.2022 13:38

Zaćmienie Księżyca 8 listopada 2022 roku ma być według prognoz niezwykle intensywnym zjawiskiem. Wpłynie na samopoczucie wielu osób, jednak niektórzy mogą z jego powodu bardzo cierpieć. Jak poradzić sobie z objawami selenopatii? Podpowiadamy.

Księżyc
fot. Shutterstock

Selenopatia to zaburzenie, które dotyka osoby wrażliwe na oddziaływanie natury. Jeśli twój nastrój jest w dużej mierze zależny od pogody i intensywności światła słonecznego, prawdopodobnie nieświadomie dostrajasz się również do zmieniających się faz Księżyca. Gdy nadchodzi pełnia, wpływa to na twoje samopoczucie zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.

Zaćmienie Księżyca jest jeszcze trudniejsze do zniesienia dla osób odczuwających cykl naszego naturalnego satelity. Jest on bowiem wtedy zaburzony. 8 listopada 2022 roku, a także na kilka dni przed i po tym wydarzeniu astronomicznym, możemy doświadczyć wielu nieprzyjemnych objawów. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić.

Zobacz także: Naukowcy zaobserwowali niepokojące zachowanie planetoidy. Staje się dla nas niebezpieczna

Źle się dzisiaj czujesz? Możesz cierpieć na selenopatię

Selenopatia może w znacznym stopniu utrudniać nam życie. Zwiększona podatność na wpływ cyklu księżycowego wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Osoby, które się na nią skarżą, wymieniają przede wszystkim:

  • nagłe pobudzenie lub silne zmęczenie, na które nic nie można poradzić,
  • problemy z zasypianiem lub niespokojny, rwany sen,
  • rozdrażnienie emocjonalne,
  • bóle głowy i mięśni,
  • trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wody w organizmie.

Eksperci uważają ponadto, że podczas tak intensywnych zjawisk jak zaćmienie Księżyca doświadczamy nasilenia objawów chorób przewlekłych. Dzieje się tak pod wpływem stresu, którego wtedy doświadczamy.

Zaćmienie Księżyca 8 listopada 2022 roku - jak sobie poradzić?

Dlaczego zaćmienie Księżyca wywiera wpływ na nasz układ nerwowy? Wynika to z tego, że reagujemy na zmiany światła. Podczas zaćmienia nasz naturalny satelita przestanie odbijać promienie słoneczne i skryje się w mroku. Odczuwamy niepokój, gdy naturalny rytm dnia i nocy ulega zaburzeniu. Podczas zaćmień na kilka dni zapominamy o zdrowym rozsądku. Kierują nami skrajne emocje. Czujemy się pobudzeni, ale jednocześnie osłabieni.

Górę biorą lęki i stłumione emocje - wyjaśnia psycholożka Agata Stawarz.

Jak sobie z tym poradzić? W ciągu kilku najbliższych dni powinniśmy przede wszystkim odpoczywać. Nie jest to odpowiedni na czas, by brać na siebie wiele obowiązków. Jeśli możemy odłożyć coś na później, warto to zrobić. W ciągu całego nadchodzącego tygodnia najbardziej posłuży nam sen. Im bardziej wypoczniemy, tym mniejszy wpływ będzie miało na nas zaćmienie Księżyca. Osoby, którym trudno zasnąć, muszą ograniczyć kawę i spacerować na świeżym powietrzu. Pomoże także długa kąpiel i zdrowa dieta.

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?