Zamknij

Saturn traci swoje słynne pierścienie. Planeta zmienia wygląd

06.04.2022 11:19

O tym, że jedna z najpiękniejszych planet Układu Słonecznego za pewien czas straci swoją charakterystyczną ozdobę, mówi się od wielu lat. Naukowcy zapowiedzieli, kiedy pierścienie Saturna całkowicie znikną.

Saturn
fot. Shutterstock

Lodowe pierścienie Saturna zaczynają się rozpadać. Część z nich robi to w takim tempie, że przestaną zdobić planetę o wiele szybciej, niż się tego spodziewano.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Saturn traci swoje słynne pierścienie. Planeta zmienia wygląd

Pierścienie Saturna udało się zaobserwować dzięki misjom Voyager 1 i Voyager 2. Składają się z lodu i skał, które pochodzą w większości z kolizji księżyców Saturna. Są na tyle młode, że nie zdążyły jeszcze ulec zanieczyszczeniom. Wcale nie otaczają planety od miliardów lat, jak wcześniej zakładano. Mają od 10 do 100 mln lat.

Pod wpływem promieniowania ulegają znaczącym zmianom, które w niedalekiej przyszłości doprowadzą do ich rozpadu. Słońce sprawia, że są silnie naładowane energetycznie, przez co oddziałują z polem magnetycznym planety. Gdy są przyciągane przez Saturna, w jego wyższych warstwach atmosfery zaczynają parować i zamieniają się w deszcz.

Ilość "zasysanej" w ten sposób materii jest ogromna. Według pomiarów sondy Cassini w ciągu pół godziny znika tyle materiału wodnego, ile mieści się w basenie olimpijskim. Proces następuje bardzo szybko także z powodu tego, że naelektryzowane cząstki oddziałują również na siebie, wytrącając napotkany pył ze swoich orbit – mówimy tutaj o swoistym efekcie domina - wyjaśnił znawca kosmosu, Adrian Kotowski.

Kiedy znikną pierścienie Saturna?

W 2018 roku naukowcy przeprowadzający badanie dla NASA stwierdzili, że ozdoba Saturna ulegnie całkowitemu rozpadowi w ciągu 300 mln lat. Teraz jednak uważają, że pierścienie wewnętrzne znikną w ciągu 100 mln lat, a pozostałe zostaną pochłonięte przez planetę. Cały proces może zająć jedynie 200 mln lat, czyli o wiele mniej, niż zakładano.

Według NASA warto rozważyć taką hipotezę, że wiele innych ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym przypominało kiedyś Saturna:

Mamy szczęście, że jesteśmy w pobliżu, aby zobaczyć system pierścieni Saturna, który wydaje się być w połowie swojego życia. Jeśli jednak pierścienie są tymczasowe, może po prostu przegapiliśmy możliwość obejrzenia gigantycznych układów pierścieni Jowisza, Urana i Neptuna, które dzisiaj mają tylko cienkie pierścienie - powiedział James O'Donoghue z NASA Goddard Space Flight Center.

Choć nie jest to radosna informacja, nasza planeta również może niedługo stworzyć pierścienie, które będzie widać z kosmosu. Naukowcy ostrzegają, że taki pierścienny krąg mogą uformować... kosmiczne śmieci. Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?