Zamknij

Psia Gwiazda - jak ją znaleźć na niebie, czym jest?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 19:37

Psia Gwiazda, czyli Syriusz, to najjaśniejsza i jedna z najbliższych Słońcu gwiazd na niebie. Położona jest w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa - to właśnie dlatego nazywana jest Psią Gwiazdą. Co warto o niej wiedzieć?

Psia Gwiazda to najjaśniejsza i jedna z najbliższych Słońcu gwiazd na niebie.
fot. Shutterstock

Syriusz to niezwykła gwiazda. Od zamierzchłych czasów była owiana tajemnicą. Dla starożytnych cywilizacji Syriusz miał ogromne znaczenie w astronomii, mitologii i okultyzmie. Dowiedz się więcej na temat tej niezwykłej gwiazdy i przeczytaj, jak możesz odnaleźć ją na niebie.

Psia Gwiazda, czyli Syriusz

Psia Gwiazda, znana również jako Syriusz lub Kanikuła to najjaśniejsza i jedna z najbliższych Słońcu gwiazd na niebie. Nazwa Syriusz pochodzi od starogreckiego Seiros i oznacza ognisty, skwarny.

Po raz pierwszy została zaobserwowana przez amerykańskiego astronoma Alvana Grahama Clarka, który testował nowy teleskop w obserwatorium Dearborn na Uniwersytecie Northwestern w Evanston.

Syriusz położony jest w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa to właśnie dlatego nazywany jest Psią Gwiazdą. Jest około 26 razy jaśniejszy niż Słońce. Jego jasność obserwowana wynosi -1,47 magnitudo. Fakt, że jest najjaśniejszą gwiazdą, nie wynika jednak z powyższych, a z faktu, że leży on blisko - jego odległość od Układu Słonecznego wynosi 8,6 lat świetlnych. Dzięki temu Syriusza widać gołym okiem niemal z całej kuli ziemskiej. W sprzyjających warunkach można go zaobserwować nawet w ciągu dnia.

Także temperatura Syriusza jest dużo wyższa od temperatury Słońca. Temperatura jego powierzchni sięga 10.000 K, podczas gdy temperatura powierzchni Słońca wynosi jedynie 5800 K.

Zobacz także: Planeta Nibiru - koniec świata jest realny?

Czym jest Syriusz?

Choć Syriusza można zaobserwować jako pojedyncze światło, tak naprawdę tworzy go para gwiazd. Jedną z nich jest Syriusz A określany mianem białej gwiazdy. Natomiast drugim ciałem niebieskim, krążącym wokół niego po eliptycznej orbicie, jest Syriusz B. Co ciekawsze, średnica Syriusza B jest mniejsza od średnicy Ziemi i pomimo tego, że jest 10 tysięcy razy słabszy niż Syriusz A, przewyższa go wysokością temperatury.

Naukowcy uważają, że oprócz Syriusza B Psia Gwiazda może posiadać jeszcze jeden element i stanowić układ potrójny, jednak aktualne badania nie są w stanie tego stwierdzić ze stuprocentową pewnością.

Co ciekawe, dawniej uważano, że Syriusz jest czerwony. W opisach starożytnych astronomów opisywany jest on jako czerwona gwiazda, podczas gdy naprawdę jest gwiazdą biało-niebieską. Dlaczego tak było? Prawdopodobnym wytłumaczeniem czerwonego koloru gwiazdy jest wpływ ziemskiej atmosfery na badania przeprowadzane przez astronomów w tamtych czasach nisko nad horyzontem.

Zobacz także: Czym jest pusty bieg Księżyca? Czego wtedy nie robić?

Syriusz - gwiazda wyjątkowa

Biało-niebieski blask Syriusza od zarania dziejów nie przestaje zachwycać astronomów. Dawniej był on czczony przez niemal każdą cywilizację. Ezoteryczne nauki przypisywały Syriuszowi szczególny status.

Szkoły tajemne uważają, że jest on słońcem za Słońcem - prawdziwym źródłem mocy naszego Słońca. Syriusz, podobnie jak Słońce podtrzymuje przy życiu świat fizyczny, ma podtrzymywać świat duchowy. Kojarzenie Syriusza z boskością jest nie tylko wpisane w mitologię dawnych cywilizacji, ale również jest przeświadczeniem, które przetrwało do dnia dzisiejszego.

Psia Gwiazda znana jest również jako „Płonąca Gwiazda” tajemnych misteriów inicjacyjnych. W teozofii uważa się Syriusza za źródło ezoterycznej mocy.

Wiąże się też z nią pojęcie kanikuła. Co oznacza kanikuła? To pora roku w starożytnym Rzymie, w której słońce znajdowało się w gwiazdozbiorze Psa, przechodząc przez koniunkcję z Syriuszem. To właśnie wtedy w Rzymie były organizowane igrzyska.

Zobacz także: Ta planeta jest zupełnie inna niż Ziemia. Pomimo to może na niej istnieć życie

Psia Gwiazda w mitologii 

Psia Gwiazda to gwiazda wyjątkowa. Dla starożytnych cywilizacji miała ona ogromne znaczenie w astronomii, mitologii i okultyzmie.

Starożytni Egipcjanie mocno czcili Syriusza. Utożsamiali go z boginią Izydą symbolizującą rodzinę i magię. Dodatkowo Egipcjanie oparli swój kalendarz na heliakalnym wschodzie Syriusza, który dokładnie zbiegał się z wylewem Nilu. Natomiast starożytni Grecy uważali, że pojawienie się Syriusza na porannym niebie oznacza nadejście upalnego lata.

W mitologii greckiej Syriusz miał być psem Oriona, który wraz ze swoim panem został przeniesiony na sklepienie niebieskie po śmiertelnym ukąszeniu Oriona w piętę przez skorpiona. To właśnie dlatego gwiazdozbiór Wielkiego Psa sąsiaduje z konstelacjami Oriona i Skorpiona.

W starożytności w wielu regionach Syriusz uważany był za centrum systemu planetarnego, w którym istniały wyżej wykształcone istoty. Wierzono, że te niezwykłe istoty przybyły na Ziemię, aby kierować i pomóc w rozwoju ludzkiej cywilizacji.

Zobacz także: Pod powierzchnią Ziemi mogą się znajdować fragmenty innej planety. To nie żart

Jak znaleźć Syriusza na niebie?

Chciałbyś odnaleźć Syriusza na niebie? To bardzo proste! Syriusz jest tak jasną gwiazdą, że nie musisz mieć właściwie żadnych przyrządów, aby ją obserwować. Możesz go pomylić tylko z jakąś planetą, jednak żadna planeta nie emituje takiego niebieskawego światła.

Jeśli planujesz obserwację Syriusza, weź ze sobą mapę gwiazd w formie wydruku lub aplikacji na telefon. Wówczas będzie mógł mieć pewność, że na nocnym niebie bezbłędnie zlokalizujesz właśnie Syriusza.

Znajduje się on nisko, nad południowym horyzontem. Psia Gwiazda jest największą gwiazdą południowego nieba. Aby ją znaleźć, pomiędzy wschodnim a południowym obszarem nieba należy zlokalizować gwiazdozbiór Oriona, a następnie odnaleźć trzy gwiazdy w pasie Oriona - Deltę, Epsilon i Zeta Orionis. One wskazują kierunek do Syriusza.

Na półkuli północnej Syriusz jest widoczny jako jeden z wierzchołków trójkąta zimowego - asteryzmu składającego się z trzech jasnych gwiazd: Syriusza właśnie, Beltegezy i Procjona.

Pamiętaj, że gwiazdozbiór Oriona widoczny jest na naszym niebie w miesiącach jesiennych, zimowych i wiosennych. Możesz go obserwować mniej więcej od października do maja. W sprzyjających warunkach Syriusza można zobaczyć na niebie nawet podczas dnia.

Zobacz także: Jedna z planet Układu Słonecznego posiada piękny ogon. Do niedawna prawie nikt o tym nie wiedział