Zamknij

Przerażający deszcz w kosmosie. Te szczątki mogą doprowadzić do wielu zniszczeń

19.11.2021 09:18

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające skutki rosyjskich testów broni, które bezpośrednio zagroziły załodze ISS. Widok jest przerażający.

Kosmos
fot. Shutterstock

15 listopada 2021 roku miał miejsce niebezpieczny wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Potężna chmura odłamków satelity leciała prosto w stronę obiektu, co zmusiło załogę do ewakuacji. Dziś możemy zobaczyć, jak wygląda ten zbiór odpadków.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Niebezpieczny wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Test rosyjskiej broni z dnia 15 listopada 2021 przejdzie do historii. Nie dlatego, że był wyjątkowo spektakularny, lecz w związku z jego konsekwencjami. Rosjanie wystrzelili z Ziemi pocisk, który zniszczył nieczynnego satelitę Kosmos 1408, co zostało uznane za skrajną nieodpowiedzialność. Powstała w ten sposób ogromna ilość odłamków, które poruszają się po orbicie w sposób trudny do przewidzenia i niemożliwy do skontrolowania.

Chmura odpadków dwukrotnie zbliżyła się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wywołując poważne zagrożenie. Zszokowani astronauci musieli opuścić pokład i skryć się w przymocowanych do statku kapsułach.

Choć członkowie załogi ISS uniknęli zderzenia, naukowcy nie mają wątpliwości - tak ogromna ilość kosmicznych śmieci (jest ich kilkaset tysięcy) będzie stwarzać niebezpieczeństwo nie przez lata, a przez dekady. W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające chmurę, która zbliżała się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stanowi ona niepokojący widok.

Przerażający deszcz w kosmosie

Tak wygląda deszcz kosmicznych śmieci na orbicie. Każdy z nich może więc stanowić zagrożenie dla statków kosmicznych i doprowadzić do ich zniszczenia. Nawet jeśli ma niewiele ponad centymetr, przez wzgląd na swoją prędkość może wywołać poważną awarię.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?