Zamknij

Przerażające zjawisko na powierzchni Słońca. "Otworzyły się bramy piekieł"

08.04.2022 11:26

Na Słońcu otworzyła się potężna, dziwaczna struktura. Zagraniczne media okrzyknęły ją "kanionem ognia" i "bramą piekieł".

Słońce
fot. Shutterstock

3 kwietnia 2022 roku na powierzchni gwiazdy otworzył się ognisty kanion o długości ponad 200 tysięcy kilometrów. Uwolnił z siebie ogromne ilości plazmy i wiatru słonecznego.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Przerażające zjawisko na powierzchni Słońca. "Otworzyły się bramy piekieł"

Na środkowo-południowej części Słońca wytworzyła się niedawno potężna struktura przypominająca kanion. Miała około 20 tysięcy kilometrów głębokości, a z jej wnętrza wydobywały się włókna plazmy. Za jej powstanie odpowiedzialne były silne erupcje na powierzchni gwiazdy. Każdej z nich towarzyszyły koronalne wyrzuty masy słonecznej (CME), więc na Ziemi mogą wystąpić burze geomagnetyczne i intensywne zorze polarne.

To nietypowe zjawisko działa na wyobraźnię, jednak w rzeczywistości nie stanowi dla nas większego zagrożenia niż pozostałe wybuchy na Słońcu. Wiatr słoneczny, oddziałując z polem magnetycznym Ziemi, może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki i połączeń satelitarnych na powierzchni globu. Jednak burza geomagnetyczna, która miała miejsce 6 kwietnia 2022 roku w wyniku powstania kanionu, była dość łagodna.

Ognisty kanion na Słońcu

Początek nowego 11-letniego cyklu aktywności gwiazdy wydaje się dość burzliwy. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Według znawców kosmosu Słońce znajduje się teraz w uśpieniu. Jak podaje geekweek.pl, maksimum słonecznej aktywności czeka nas w 2025 roku. Teraz jest ona przytłumiona - gdy zaczyna się kolejny cykl, gwiazda musi wyjść z tzw. minimum słonecznego. Na razie nie wiadomo, czego powinniśmy się po niej spodziewać w kolejnych latach.

O szczelinach na Słońcu słyszy się dość rzadko, jednak ich występowanie jest czymś zupełnie normalnym. Na powierzchni gwiazdy otwierały się już takie "bramy piekieł", na dodatek o całkiem podobnych rozmiarach, i nic strasznego się nie stało. Mimo to trudno nie zauważyć, że takie ogniste kaniony stanowią przerażający widok. Tak wyglądał ten, który ukazał się na powierzchni gwiazdy w 2014 roku:

Robi na was wrażenie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?