Zamknij

Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliży się do Ziemi. Ma wielkość najwyższego budynku w Polsce

30.03.2022 09:34

Asteroida 2007 FF1 to obiekt sporych rozmiarów, który 1 kwietnia 2022 roku zbliży się naszej planety. Pędzi z taką prędkością, że uznano ją za niebezpieczną. Nie oznacza to jednak, że na pewno coś nam z jej strony zagraża.

Ziemia
fot. Shutterstock

W kierunku Ziemi leci obiekt, którego średnica może sięgać nawet 260 metrów - można go więc porównać z wieżowcem Varso Tower. Co oznacza, że jest "potencjalnie niebezpieczny"?

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliży się do Ziemi

2007 FF1 to asteroida wykryta 15 lat temu. Obiekt porusza się z prędkością 47 950 km/h, przez co jest zaliczany do grupy "Potentially Hazardous Asteroid" i wymaga nieustannej obserwacji. Ponieważ ma spore rozmiary, zderzenie z powierzchnią globu doprowadziłoby do katastrofy.

1 kwietnia 2022 roku o godzinie 22:35 znacznie zmniejszy swoją odległość od Ziemi. Jeszcze kilka dni temu wynosiła ona 11,6 mln km. Według obliczeń naukowców obiekt minie nasz glob w odległości 7,4 mln km. To niemal 30 razy tyle, ile dzieli Ziemię i Księżyc. Czy nazwanie asteroidy "potencjalnie niebezpieczną" nie wydaje się więc przesadzone? Badacze twierdzą, że jest wręcz przeciwnie.

Asteroida wielkości Varso Tower zbliży się do naszego globu

2007 FF1 należy do grupy asteroid krążących wokół naszej planety. Pojawiła się dwa lata temu, a po tegorocznym bliskim spotkaniu z Ziemią znów przeleci nieopodal w 2037 roku. Za każdym razem znajduje się w innej odległości. Chociaż więc tym razem nie ma ryzyka zderzenia, naukowcy cały czas muszą się jej przyglądać.

Dlaczego niektóre obiekty w kosmosie są klasyfikowane jako "potencjalnie niebezpieczne" dla Ziemi, nawet jeśli z obliczeń naukowców wynika, że nie występuje z ich strony zagrożenie? Nie ma szans na to, by doszło do zderzenia z asteroidą 2007 FF1 - ale pod warunkiem, że nic nie wpłynie na trajektorię jej lotu. Gdyby po drodze zetknęła się z jakimś obiektem, nagle mogłaby zacząć się poruszać pod innym kątem, a więc np. skierować ku Ziemi. Naukowcy nazywają więc niektóre asteroidy "potencjalnie niebezpiecznymi", bo wymagają nieustannej obserwacji.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?