Zamknij

Pobyt w kosmosie wywiera silny wpływ na mózg. Problemy mogą występować nawet po długim czasie

09.05.2022 11:14

"Badanie bliźniąt" na stacji ISS przyniosło zaskakujące rezultaty. Wcale nie znosimy pobytu w kosmosie tak dobrze, jak mogło się wydawać.

Kosmos
fot. Shutterstock

Plany dotyczące naszego podboju kosmosu stają się coraz odważniejsze. Czy jednak rzeczywiście bylibyśmy w stanie znieść długą podróż nad Ziemią? Wyniki badań NASA nie napawają optymizmem.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Pobyt w kosmosie wywiera silny wpływ na ludzki organizm

Jeden z astronautów, który spędził wiele miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma brata bliźniaka. Agencja NASA postanowiła to wykorzystać - przeprowadziła badanie, na podstawie którego udało się ustalić, jak daleko sięgają zmiany wywołane w ludzkim organizmie po spędzeniu czasu w kosmosie. Scott Kelly przebywał na stacji ISS, a jego brat - na Ziemi. Po 340 dniach rozpoczęto badania, których wyniki okazały się sporym zaskoczeniem.

Chociaż od dawna podejrzewano, że promieniowanie kosmiczne i mikrograwitacja mają wpływ na ludzkie ciało, nie spodziewano się aż tak silnych objawów. Jak wynika z najnowszych badań, zmiany w mózgu astronautów są widoczne nawet po kilku miesiącach od chwili ich powrotu na powierzchnię naszej planety.

Zmiany w ludzkim mózgu po spędzeniu czasu w kosmosie

Co się dzieje z organizmami astronautów, gdy znajdą się w przestrzeni kosmicznej? Początkowo jest im po prostu niedobrze - wymiotują i nie są w stanie jeść. Ich ciała nabierają objętości, pojawiają się problemy z widzeniem, a na ich skórze występuje wysypka. Z biegiem czasu jednak przystosowują się do tych warunków. Czy to oznacza, że nie występują u nich kłopoty ze zdrowiem? Tak się tylko wydaje - jak podaje national-geographic.pl, badania bliźniaków doprowadziły do wniosku, że ludzki mózg w kosmosie... zaczyna puchnąć.

Pod wpływem zwiększenia ciśnienia w czaszce wzrasta ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, a w przysadce mózgowej występują wielorakie zmiany. Pojawiają się zakłócenia w obszarach odpowiadających za ludzką umiejętność poruszania się, a naczynia krwionośne powiększają się w taki sposób, jak w przypadku pacjentów chorych na demencję. Nie wiadomo, czy to wszystkie negatywne skutki naszego pobytu w kosmosie. Zgromadzone dane niepokoją naukowców, więc będą oni kontynuować swoje badania.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?