Oceń
Plany dotyczące naszego podboju kosmosu stają się coraz odważniejsze. Czy jednak rzeczywiście bylibyśmy w stanie znieść długą podróż nad Ziemią? Wyniki badań NASA nie napawają optymizmem.
Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd
Pobyt w kosmosie wywiera silny wpływ na ludzki organizm
Jeden z astronautów, który spędził wiele miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma brata bliźniaka. Agencja NASA postanowiła to wykorzystać - przeprowadziła badanie, na podstawie którego udało się ustalić, jak daleko sięgają zmiany wywołane w ludzkim organizmie po spędzeniu czasu w kosmosie. Scott Kelly przebywał na stacji ISS, a jego brat - na Ziemi. Po 340 dniach rozpoczęto badania, których wyniki okazały się sporym zaskoczeniem.
Chociaż od dawna podejrzewano, że promieniowanie kosmiczne i mikrograwitacja mają wpływ na ludzkie ciało, nie spodziewano się aż tak silnych objawów. Jak wynika z najnowszych badań, zmiany w mózgu astronautów są widoczne nawet po kilku miesiącach od chwili ich powrotu na powierzchnię naszej planety.
Zmiany w ludzkim mózgu po spędzeniu czasu w kosmosie
Co się dzieje z organizmami astronautów, gdy znajdą się w przestrzeni kosmicznej? Początkowo jest im po prostu niedobrze - wymiotują i nie są w stanie jeść. Ich ciała nabierają objętości, pojawiają się problemy z widzeniem, a na ich skórze występuje wysypka. Z biegiem czasu jednak przystosowują się do tych warunków. Czy to oznacza, że nie występują u nich kłopoty ze zdrowiem? Tak się tylko wydaje - jak podaje national-geographic.pl, badania bliźniaków doprowadziły do wniosku, że ludzki mózg w kosmosie... zaczyna puchnąć.
Pod wpływem zwiększenia ciśnienia w czaszce wzrasta ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, a w przysadce mózgowej występują wielorakie zmiany. Pojawiają się zakłócenia w obszarach odpowiadających za ludzką umiejętność poruszania się, a naczynia krwionośne powiększają się w taki sposób, jak w przypadku pacjentów chorych na demencję. Nie wiadomo, czy to wszystkie negatywne skutki naszego pobytu w kosmosie. Zgromadzone dane niepokoją naukowców, więc będą oni kontynuować swoje badania.
Co o tym sądzicie?
Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł