Planeta Nibiru - koniec świata jest realny?

19.03.2021
Aktualizacja: 19.03.2021 14:52

Planeta X lub planeta Nine to potoczne nazwy, jakie nosi planeta Nibiru. Koniec świata, w tym katastrofa i całkowita zagłada, to tylko kilka z przepowiedni, jakie wiążą się z pojawieniem się tej planety. Czy w naszym Układzie Słonecznym naprawdę istnieje dziewiąta planeta? Jakie przepowiednie się z nią łączą?

Czy istnieje planeta Nibiru?
fot. Shutterstock

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy istnieje planeta Nibiru. Koniec świata przypisywany jej pojawieniu się został przewidziany już wiele wieków wcześniej. Dlatego, gdy astronomie przyjęli możliwość istnienia kolejnej, dziewiątej planety w Układzie Słonecznym, spekulacje przybrały na sile.

Przełom XIX i XX wieku przyniósł wielkie odkrycia astronomiczne, odnotowano istnienie wielu gwiazd i planet. Nibiru jednak nigdy, nawet do dziś, nie zostało oficjalnie potwierdzone jako dziewiąta planeta.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Planeta Nibiru a koniec świata

Co zwiastuje planeta Nibiru? Koniec świata, czyli ogromną katastrofę spowodowaną zderzeniem się planety z Ziemią. Ufolodzy twierdzą, że samo zbliżenie się planety może spowodować zniszczenie. Wyznaczono nawet datę tego zdarzenia: 16 grudnia 2018. Nic takiego nie nastąpiło, jednak wiara w takie zakończenie istnienia planety Ziemia wciąż jest żywa.

Istnieje teoria mówiąca o tym, że w stronę Ziemi nieuchronnie zbliża się ciało niebieskie. Uważa się, że może to być planeta Nibiru. Co jakiś czas w mediach pojawiają się sensacyjne wiadomości na ten temat, jednak nikt nigdy nie potwierdził prawdziwości tego zjawiska.

Przekonanie, że Ziemia zderzy się z Nibiru opiera się na domniemanej zagładzie Marsa. Miliony lat temu Mars zderzył się z Nibiru, co doprowadziło do wyginięcia wszystkich istniejących form życia a obecny stan planety jest następstwem tej katastrofy. Mówi się, że podobny los spotkał już Ziemię, gdy wyginęły dinozaury.

Zobacz także: Ta planeta jest zupełnie inna niż Ziemia. Pomimo to może na niej istnieć życie

Planeta Nibiru a spekulacje i domysły

Planeta Nibiru rozbudziła wyobraźnię wielu osób zafascynowanych kosmosem oraz siłami nadprzyrodzonymi. Jedną z takich osób był Zecharin Sitchin, który opierając się na interpretacji tekstów sumeryjskich, doszedł do wniosku, że planeta Nibiru istnieje, a jej odkrycie jest tylko kwestią czasu.

Badania astronomiczne, które przyniosły informacje o istnieniu innych planet i gwiazd, sprawiły, że stały się one łatwym punktem odniesienia dla wszelkich teorii i hipotez.

Dodatkowo brak pewnych, potwierdzonych teorii, niewyjaśnione anomalie i nowe doniesienia, które niosą w sobie element tajemniczości, sprawiają, że wiara w koniec świata jest bardzo mocna.

Zobacz także: Jedna z planet Układu Słonecznego posiada piękny ogon. Do niedawna prawie nikt o tym nie wiedział

Odkrycie planety Nibiru

Planeta Nine, Planeta X, Nibiru - to nazwy, jakimi określa się planetę, o której wzmianki pojawiły już w pod koniec XIX wieku, tuż po odkryciu Neptuna w 1846 roku.

Niedługo po odkryciu Neptuna odnotowano zaburzenia jego ruchu. Uznano wówczas, że za Neptunem znajduje się jeszcze jedna planeta, która oddziałuje na niego i inne planety. Teoria ta na długo podzieliła środowisko naukowców, ponieważ nie dało się przeoczyć pewnych anomalii, a jednocześnie potwierdzić nowego odkrycia.

Jedną z osób poszukujących Nibiru był Percival Lowell. To on zaproponował nazwę "Planeta X". Stwierdził on niestety, że ówczesny stan technologiczny nie pozwala na dalsze poszukiwania i potrzeba wiele lat, zanim nowe badania zostaną podjęte.

Niemniej wtedy już informacja o Nibiru stała się powszechna i dała idealny materiał do analizy przez astrologów i zwolenników teorii spiskowych.

W końcu sonda Voyager 2 zbadała kwestie związane z zaburzeniem ruchu Neptuna. Okazało się, że masa planety Neptun została źle obliczona, dlatego wyniki badań wskazywały na anomalię. Tym sposobem stwierdzono, że planeta Nibiru nie istnieje.

Zobacz także: Astronomowie odkryli planetę nadającą się do zamieszkania. Zobacz niesamowite nagranie

Fakty i doniesienia dotyczące planety Nibiru

Warto wspomnieć, że w świetle współczesnej wiedzy jest możliwość, że w naszym Układzie Słonecznym znajduje się dziewiąta planeta. W 2015 roku rozpoczęto nowe poszukiwania. Istnieją bowiem przesłanki, że za Pasem Kuipera, czyli w znacznej odległości od Słońca, może istnieć taka planeta. Możliwe, że to będzie Nibiru.