Zamknij

Tak wygląda Ziemia na tle plamy słonecznej. Ten widok może przerazić

06.10.2022 11:28

Plamy na Słońcu generują rozbłyski, które mogą zaszkodzić naszej planecie. Grafika stworzona przez astrofotografa pozwala sobie uświadomić, jak dużym są zagrożeniem.

Słońce
fot. Shutterstock

"Słońce się wściekło" - donosił w tym roku znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki. Nowy cykl aktywności słonecznej okazał się bowiem niezwykle burzliwy. Naukowcy od dawna powtarzają, że ludzkość powinna być przygotowana na najgorsze scenariusze. Zdjęcie, które wykonał astrofotograf Dawid Glawdzin, pozwala sobie uświadomić skalę problemu.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Plamy na Słońcu a Ziemia. To pokazuje siłę wybuchu na powierzchni gwiazdy

Mogłoby się wydawać, że wybuchy na powierzchni Słońca nie są dla nas zbyt groźne. Za każdym razem, gdy pojawiają się doniesienia o wyjątkowo silnych burzach geomagnetycznych, jesteśmy informowani o możliwości wystąpienia zórz polarnych w różnych regionach globu. Mało kto zwraca uwagę na ostrzeżenia dotyczące zakłóceń sieci komunikacyjnych, a prawie nikt nie interesuje się wiadomościami o satelitach zrzuconych z orbity. Słońce coraz częściej stwarza poważne zagrożenia, jednak jak dotąd mieliśmy po prostu sporo szczęścia.

W 2021 roku w środowisku naukowym wybuchła zagorzała dyskusja na temat możliwej katastrofy, do jakiej może doprowadzić gwiazda centralna naszego Układu Słonecznego. Zapewne trudno to sobie wyobrazić, jednak istnieje możliwość, że silny wybuch na powierzchni gwiazdy pozbawiłby nas możliwości komunikowania się.

Badaczka Sangeetha Abdu Jyothi ostrzegała przed "internetową apokalipsą". Jak wynika z jej obliczeń, gdyby w USA nie było Internetu przez tylko jeden dzień, ekonomiczne skutki tej katastrofy wyniosłyby 7 miliardów dolarów.

W przypadku pandemii zobaczyliśmy, jak nieprzygotowany był świat. Nie było żadnego protokołu, który pozwoliłby skutecznie sobie z nią poradzić i tak samo jest z odpornością internetu i całej naszej elektronicznej infrastruktury, która jest kompletnie nieprzygotowana na wydarzenie słoneczne o dużej skali - mówiła badaczka.

Słońce wciąż pozostaje niezwykle aktywne, ale nikt nie podjął działań mających przygotować Ziemię na skutki rekordowo silnego wybuchu na powierzchni gwiazdy.

Tak wygląda Ziemia na tle plamy słonecznej. Ten widok może przerazić

Astrofotograf Dawid Glawdzin podzielił się swoją niezwykle sugestywną pracą. Wykonał zdjęcie Słońca z aktywnym obszarem regionu 3110 pokrytym plamami, a następnie - dla porównania ich rozmiaru z naszą planetą - nałożył na nie grafikę przedstawiającą Ziemię. Jest ona niewiele większa od każdej z tych przestrzeni, które mogą generować rozbłyski.

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?