Zamknij

Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

25.02.2021 11:32

Łazik Perseverance pokazał światu, jak wygląda panorama na Marsie. W mediach społecznościowych publikowana jest jednak jej "ulepszona" wersja. Wyjaśniamy, jak nie dać się nabrać.

Kosmos
fot. Shutterstock

Jak wygląda niebo na Marsie? Łazik NASA doskonale już o tym wie, jednak nam wciąż trudno jest to sobie wyobrazić. Gdy myślimy o Czerwonej Planecie, wyobrażamy sobie jej powierzchnię pełną skał i fałdowań o rdzawym odcieniu. Czy jednak na Marsie widać rozgwieżdżone niebo? Karol Wójcicki z profilu "Z głową w gwiazdach" alarmuje, by nie wierzyć we wszystko, co widzimy w sieci.

Zobacz także: Nowe wyniki badań kosmosu. Oceany i kontynenty występują nie tylko na Ziemi

Fałszywy obraz Marsa

Od czasu lądowania łazika Perseverance na Marsie w sieci pojawiają się zdjęcia i nagrania NASA, dzięki którym możemy poczuć się tak, jakbyśmy stali na powierzchni Czerwonej Planety. Zaawansowana technologia pozwala zobaczyć ją nie tylko na fotografiach, lecz także na obrazach panoramicznych. Dzięki temu możemy rozejrzeć się po okolicach krateru Jezero bez wychodzenia z domu.

Warto jednak mieć na względzie, że nie wszystkie te widoki są prawdziwe. Miłośnicy grafiki komputerowej publikują na swoich profilach coraz to nowe prace, które są jedynie artystycznymi impresjami. Zrobił to między innymi youtuber Hugh Hou. Jego dzieło zachwyciło wiele osób.

Autor zamieścił pod postem informację o tym, że jego praca nie przedstawia realnego obrazu panoramy Marsa i jest efektem obróbki graficznej. Niebo na Czerwonej Planecie nie wygląda wcale w tak bajkowy sposób. Wielu internautów nie zwróciło jednak uwagi na ten podpis.

Znany popularyzator astronomii w Polsce, Karol Wójcicki, postanowił się do tego odnieść i wyjaśnił, że tak piękny rozgwieżdżony firmament możemy zobaczyć nie na Marsie, a... na Ziemi.

Facebookowe tablice zalewa obecnie ogromna ilość udostępnień pewnej marsjańskiej panoramy z MEGA rozgwieżdżonym niebem. To oczywisty FEJK. Panorama co prawda jest z Marsa, ale rozgwieżdżone niebo jest zdjęciem zrobionym na Ziemi i przeklejonym. Gdy ktoś się zachwyca: "ale na Marsie jest wspaniałe niebo, nie to, co na Ziemi", to... ekhm ;) - napisał na swoim profilu "Z głową w gwiazdach".

Panorama Marsa - jak wygląda naprawdę?

W rzeczywistości niebo na Marsie ma kremowo-żółty kolor. Możemy to zobaczyć na panoramie marsjańskiej autorstwa Tomasza Mielnika.

Naszym zdaniem prezentuje się imponująco. A wy jak sądzicie?

Zobacz także: Ukryta wiadomość na spadochronie łazika Perseverance. Fani NASA złamali kod

Niewielu osobom udało się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?