Zamknij

Nowy teleskop NASA zrobi pierwsze zdjęcia w Układzie Słonecznym. Będą spektakularne

14.04.2022 12:11

NASA podzieliła się zapierającymi dech widokami, by pokazać, czego możemy się spodziewać po pierwszym poważnym zadaniu teleskopu Webba. Trzeba przyznać, że jest na co czekać. 

Jowisz
fot. Shutterstock

Choć teleskop Jamesa Webba wciąż jest w fazie testów, NASA już teraz pokazuje, czym ma się zająć w najbliższej przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy z bliska jeden z najpiękniejszych widoków w Układzie Słonecznym.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Nowy teleskop NASA zrobi pierwsze zdjęcia w Układzie Słonecznym

Od chwili startu teleskopu Webba fani NASA z niecierpliwością wyczekują jego pierwszych zdjęć. Przesłał już kilka obrazów, jednak są one efektem testowania ustawień, a nie celowych działań. Nie są to zbyt wyraźne fotografie, ale pasjonaci astronomii wiedzą doskonale, że teleskop jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia - potrafi tak wiele, że niedługo może zrewolucjonizować nasze wyobrażenie o kosmosie.

Oczekiwanie na pierwsze prace Webba się dłuży, bo NASA trzyma w tajemnicy wszystkie plany dotyczące jego zadań. Agencja opublikowała właśnie niezwykłe zdjęcia Jowisza. Nie zrobił ich Webb, ale nareszcie się dowiedzieliśmy, jakie będą jego zadania. Prawdopodobnie zacznie od sfotografowania Wielkiej Czerwonej Plamy na powierzchni planety. To największa burza w znanym nam kosmosie, sięgająca na pół tysiąca kilometrów.

Teleskop Webba pokaże Jowisza z bliska

Malowniczo układające się chmury w atmosferze Jowisza to jedno z najbardziej fascynujących widowisk w kosmosie. NASA pokazała fotografie, które stanowią zapowiedź jednej z pierwszych misji Webba. Zadaniem teleskopu będzie wykonanie zdjęć i filmów przedstawiających planetę z bliska. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy mogli dokładniej przyjrzeć się najpiękniejszym chmurom w naszym Układzie Słonecznym.

NASA twierdzi, że fotografowanie Jowisza to dla Webba doskonały początek. Kiedy uda się zbadać warstwy burz szalejących nad powierzchnią planety, pomoże to przy okazji określić, w jaki sposób przemieszcza się w nich ciepło i jaki wywiera to wpływ na magnetosferę. To z kolei pozwoli lepiej zrozumieć oddziaływanie między Jowiszem a jego księżycami.

Czekacie na zdjęcia Webba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?