Zamknij

Niezwykły widok nad operą w Sydney. NASA: "Parada planet"

27.04.2022 11:25

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba mają nie lada gratkę. Planety Układu Słonecznego są teraz widoczne gołym okiem.

Opera w Sydney
fot. Shutterstock

NASA podzieliła się na swoim facebookowym profilu fascynującym zdjęciem. Prawie wszystkie planety naszego Układu ukazały się na niebie w Australii, tuż nad gmachem słynnej opery. Czym jest "parada planet" i czy możemy zobaczyć ją w Polsce? Odpowiadamy.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Niezwykły widok nad operą w Sydney. NASA: "Parada planet"

Saturn, Mars, Wenus i Jowisz ustawiły się niemal w jednej linii nad budynkiem Sydney Opera House. Większą część naszego Układu Słonecznego można było zobaczyć gołym okiem. Na dodatek, jak zapowiada NASA, do tej "parady planet" w czerwcu na krótko dołączy Merkury.

Skąd się wziął ten nietypowy widok? Astronomowie wyjaśniają, że podczas wiosennych wieczorów i poranków możemy czasem zaobserwować niemal wszystkie planety Układu Słonecznego w jednej części nieba i są one widoczne gołym okiem. Najlepiej widać je na niższych szerokościach geograficznych.

"Parada planet" na nocnym niebie - czy jest widoczna nad Polską?

Czy są szanse na to, że dostrzeżemy tę "paradę" w Polsce? Jak wyjaśnia znawca kosmosu, Karol Wójcicki, na terenie naszego kraju planety mogą być trudne do zauważenia. Są szanse na to, że zobaczymy je o świcie, jednak wymaga to wyjątkowo czystego nieba.

Planety o poranku mogą być ciekawym wyzwaniem dla tych, którzy w ciągu najbliższych dni (w tym zbliżającego się długiego weekendu majowego) będą przed świtem polować na Drogę Mleczną - doradził bloger.

Przypominamy, że do czerwca mamy szanse zobaczyć na nocnym niebie jasne centrum naszej galaktyki. Trwa sezon na obserwację Drogi Mlecznej. Miłośnicy astronomii mogą się więc wybrać w góry i jej wypatrywać, a przy okazji poszukać na niebie znajomych planet.

Będziecie wypatrywać tych obiektów?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?