Zamknij

Oto nowy księżycowy wynalazek. Nazwano go na cześć małego zwierzątka

25.10.2021 09:34

Tardigrade (Niesporczak) to pierwszy kosmiczny motocykl w historii. Dzięki niemu astronauci będą mieli szansę na przejażdżkę po Księżycu.

Kosmos
fot. Shutterstock

Ten niezwykły wynalazek może zrewolucjonizować nasz sposób myślenia o księżycowych wyprawach. Jeśli człowiek zyska możliwość przemierzania powierzchni satelity na motocyklu, w krótkim czasie zdąży zobaczyć bardzo wiele. Tardigrade (Niesporczak) może wybrać się w kosmos już w 2024 roku - jest szansa, że NASA wykorzysta go już podczas misji Artemis.

Zobacz także: Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

Tardigrade - pierwszy kosmiczny motocykl

Firma Hookie z Niemiec zgłosiła właśnie projekt motocykla przyszłości - jako pierwsza w historii wpadła na pomysł, by stworzyć lunarbike, czyli pojazd stworzony do przemierzania powierzchni Księżyca. Udało jej się opracować maszynę, która niewiele waży i jest niezwykle wytrzymała. Wiadomo bowiem, że taki wehikuł powinien być niemal niezniszczalny - każda awaria stwarzałaby dla astronautów ogromne niebezpieczeństwo.

Tardigrade został zbudowany w taki sposób, by pozostał odporny na kosmiczne zagrożenia. Motocykl jest mocny i posiada system, który nie wymaga poważniejszych napraw. Koła pojazdu w odpowiednich warunkach mogłyby nawet zadziałać jak tarcza.

Kosmiczny motocykl rozpędza się do 15 km na godzinę. Wziąwszy jednak pod uwagę, jak trudno się poruszać po Księżycu na własnych nogach, posiadanie takiego wehikułu byłoby dla astronautów niezwykle wygodne.

Tardigrade - "Niesporczak". Skąd wzięła się nazwa motocykla?

Kosmiczny motocykl zyskał dość dziwną nazwę - Tardigrade, z angielskiego: "Niesporczak". Niesporczaki to maleńkie zwierzęta bezkręgowe, które uważane są za najbardziej wytrzymałe istoty na Ziemi. Przetrwają nawet wtedy, gdy zostaną wystawione na promieniowanie kosmiczne. Naukowcy wysłali je zresztą w kosmos - poleciały na ISS w maju 2021 roku. Przeprowadzono serię badań, które miały sprawdzić, jakie są ich mechanizmy obronne, pozwalające przetrwać w skrajnych warunkach.

Motocykl "Niesporczak" nie przypomina ich z wyglądu, ale według jego twórców jest równie wytrzymały. Chcielibyście się nim przejechać?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?