Zamknij

Niedługo rozpocznie się kosmiczny spektakl. Na niebie ukaże się październikowy rój meteorów

05.10.2022 10:45

Drakonidy, czyli jesienną noc spadających gwiazd, będzie można podziwiać 8 października 2022 roku. Podpowiadamy, gdzie najlepiej wypatrywać tego roju meteorów.

Rój meteorów
fot. Shutterstock

Choć nie są może tak spektakularne jak Perseidy, wciąż mają swój urok. Drakonidy to jeden z najchętniej obserwowanych rojów meteorów - dodają blasku jesiennym wieczorom i sprawiają, że październikowa noc przy ognisku może stać się niezapomnianym przeżyciem. W 2022 roku wypadają w weekend, więc warto wybrać się dla nich za miasto.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Drakonidy w październiku 2022 roku. Kiedy wypada noc spadających gwiazd?

Maksimum roju Drakonidów przypada w tym roku 8 października. Warto jednak wiedzieć, że szansę na obserwację tego zjawiska astronomicznego będziemy mieli już teraz. Od 6 do 10 października nocne niebo będą przecinać smugi światła, które nazywamy potocznie spadającymi gwiazdami. W rzeczywistości są to pozostałości komet wpadające do ziemskiej atmosfery.

Drobinki ciała niebieskiego po znalezieniu się w pobliżu naszej planety ulegają spaleniu. Dostrzegamy wtedy jasny punkt na niebie, który zdaje się spadać ku Ziemi. Nigdy tam jednak nie dotrze - znika tuż nad jej powierzchnią. Niewiele meteorów trafia na powierzchnię naszej planety.

loader

Rój meteorów 8 października 2022 roku - gdzie obserwować?

Podczas zimnych jesiennych nocy najchętniej wypatrujemy spadających gwiazd przez okno własnego domu. W tym roku może być to jednak dosyć trudne, bowiem szczyt aktywności Drakonidów wypada tuż przed nocą pełni Księżyca. Tarcza luny rozświetli sklepienie na tyle, że niełatwo będzie nam dostrzec wszystkie jasne smugi przecinające niebo. Dodatkowym utrudnieniem dla mieszkańców miast będzie sztuczne oświetlenie budynków i latarni.

Aby mieć pewność, że dostrzeżemy gwiazdy i spalające się w atmosferze meteory, powinniśmy wybrać się na wieś. Im ciemniejsza będzie przestrzeń nad nami, tym więcej uda nam się zobaczyć gołym okiem. Warto wiedzieć, w których regionach Polski najlepiej widać gwiazdy.

Jesienny rój meteorów dostarcza świetnej okazji, by wyjechać na wycieczkę za miasto. Szczyt aktywności Drakonidów wypada w sobotę, więc możemy podziwiać ten kosmiczny spektakl na łonie natury. Przed wybraniem się w podróż należy jednak sprawdzić prognozę pogody - na zachmurzonym niebie nie uda nam się zbyt wiele zobaczyć.

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?