Zamknij

Niebezpieczny wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prawie doszło do zderzenia z innym obiektem

16.11.2021 09:43

15 listopada 2021 roku grupa astronautów przebywających na stacji ISS otrzymała ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem i nakaz ewakuacji. Choć może się to wydawać absurdalne, zagrożenie stworzyły... śmieci.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
fot. Shutterstock

Szefowa Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej, Ekaterini Kavvada, na początku stycznia 2021 roku wystosowała apel: liczba kosmicznych śmieci w dwóch warstwach orbity okołoziemskiej przekroczyła już wartość krytyczną. Nie wzięły się one jedynie stąd, że satelity czy człony rakietowe przestały spełniać swoją funkcję. Radziecka stacja Mir pomimo ostrzeżeń przez 15 lat wystrzeliwała w kosmos... worki ze śmieciami.

W 2021 roku - podczas gdy inne agencje kosmiczne na wyścigi poszukują najlepszych sposobów na posprzątanie orbity - Rosja wyprodukowała kilkaset tysięcy odpadków w przestrzeni kosmicznej. Stworzyły one poważne zagrożenie dla astronautów przebywających na stacji ISS. 

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Niebezpieczny wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

15 listopada 2021 roku załoga ISS musiała się skryć na pokładzie statków Crew Dragon i Sojuz, bo do stacji zbliżała się chmura śmieci. Za jej powstanie odpowiadają Rosjanie, którzy testowali broń. Pocisk wystrzelony z powierzchni Ziemi zniszczył nieczynnego satelitę Kosmos 1408, co doprowadziło do powstania ogromnej ilości odłamków.

Jak podaje pulskosmosu.pl, chmura odpadków zbliżyła się do orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jeden, a dwa razy. Zderzenie z nimi mogło bezpośrednio zagrozić życiu astronautów, więc nakazano im ewakuację.

Rosja spowodowała zagrożenie na ISS

Wydarzenie wywołało prawdziwy skandal. Oświadczenie opublikowane przez Siły Kosmiczne USA nie pozostawia wątpliwości w sprawie tego, jak zinterpretowano postępowanie Rosjan.

Dowiadujemy się z niego, że test broni doprowadził do powstania ponad 1500 śmieci kosmicznych o rozmiarach pozwalających na śledzenie za pomocą radarów oraz najprawdopodobniej kilkuset tysięcy mniejszych odłamków. Takie odpadki posiadają ogromną prędkość. Nawet 1-centymetrowy śmieć może zniszczyć statek kosmiczny. Zagrożenie jest więc poważne.

Rosja zaprezentowała całkowity brak poszanowania dla bezpieczeństwa, stabilności i długotrwałego utrzymania przestrzeni kosmicznej, z której korzystają wszystkie narody świata. Śmieci kosmiczne powstałe w wyniku testu będą stanowiły zagrożenie dla wszelkiej działalności orbitalnej przez najbliższe lata. Na niebezpieczeństwo z ich strony narażone będą zarówno satelity, jak i wszystkie inne misje kosmiczne - czytamy w oświadczeniu Sił Kosmicznych USA.

Chmura śmieci może doprowadzić do wielu niebezpiecznych wypadków na orbicie. Konsekwencje testu rosyjskiej broni będą trwały przez kilkadziesiąt następnych lat.

Wstępna ocena sytuacji przeprowadzona przez Dowództwo Sił Kosmicznych USA wskazuje, że odłamki powstałe w zderzeniu pozostaną na orbicie przez lata, a być może nawet przez całe dekady i będą stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz satelitów należących do wielu różnych krajów świata.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?