Zamknij

Naukowcy zaobserwowali niepokojące zachowanie planetoidy. Staje się dla nas niebezpieczna

18.10.2022 13:28

Phaethon została zakwalifikowana przez NASA jako potencjalnie niebezpieczna. To planetoida, której zachowania nie da się przewidzieć.

Planetoida
fot. Shutterstock

Phaethon to spora planetoida znajdująca się w pobliżu Ziemi. Od kilku lat znajduje się pod stałą obserwacją badaczy. Ich przewidywania okazują się jednak błędne - obiekt zachowuje się zupełnie inaczej, niż się tego spodziewano. Na dodatek... zaczął się kręcić wokół własnej osi.

Zobacz także: Tom Cruise ma polecieć w kosmos. To będzie misja zagrażająca życiu

Naukowcy zaobserwowali niepokojące zachowanie planetoidy. Staje się dla nas niebezpieczna

Czy to możliwe, żeby planetoida zaczęła zachowywać się jak kometa? Choć naukowcy przecierają oczy ze zdumienia, dokładnie coś takiego wydarzyło się w przypadku dziwnego ciała niebieskiego o nazwie Phaethon. Obiekt regularnie zbliża się do Słońca, a pod wpływem ciepła wykształcił nawet swój warkocz. Co więcej, jego aktywność odpowiada za występowanie roju meteorów na Ziemi - mowa o grudniowej nocy "spadających gwiazd" zwanych Geminidami.

Badacze dawno jednak wykluczyli to, że mają do czynienia z kometą. Phaethon to z całą pewnością planetoida - w jej składzie brakuje bowiem lodu. Od pewnego czasu robi jednak coś, czego nikt nie potrafi wyjaśnić. Zaczęła wirować wokół własnej osi, a na dodatek robi to coraz szybciej i szybciej. Modelowe pomiary obiektu przestały więc pokrywać się z rzeczywistością. Astronomowie byli zdezorientowani:

Przewidywania z modelu dotyczącego kształtu nie pasowały do danych. Czasy, w których model był najjaśniejszy, były wyraźnie niezsynchronizowane z czasami, w których Phaethon była rzeczywiście obserwowana jako najjaśniejsza. Zrozumiałem, że można to wytłumaczyć tym, że okres rotacji Phaethon zmienił się nieznacznie w jakimś okresie przed obserwacjami z 2021 roku, być może z powodu aktywności podobnej do komety - wyjawił Sean Marshall z obserwatorium Arecibo.

Niebezpieczna planetoida wymyka się spod kontroli

Phaethon zdumiewa naukowców - obiekt zachowuje się w taki sposób, że nie da się przewidzieć dalszej trajektorii jego lotu. Ponieważ nieustannie się obraca, może się wydarzyć właściwie wszystko. Chociaż w tej chwili nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszej planety, nie jest w żaden sposób wykluczone, że za jakiś czas sytuacja się zmieni. Ruch ciała niebieskiego wpływa na jego orbitę - a to oznacza, że może kiedyś znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

NASA często klasyfikuje zupełnie niegroźne obiekty jako potencjalnie niebezpieczne. Robi to na wypadek, gdyby nagle miały zmienić kurs. Gdyby jednak zaczęły zmierzać w stronę naszej planety, zagrożenie wciąż byłoby stosunkowo niewielkie. Planetoidy miewają najczęściej kilkaset metrów średnicy, więc nie mogłyby wywołać globalnego kataklizmu. Życie na planecie nie byłoby zagrożone. W przypadku planetoidy Phaethon sprawy mogłyby przybrać katastrofalny wymiar - obiekt ma bowiem prawie 6 km średnicy. Skała, która uderzyła w naszą planetę 66 milionów lat temu, miała około 10 km średnicy. Wywołała wielomiesięczne trzęsienie ziemi i doprowadziła do zagłady dinozaurów.

Phaethon jest pod stałą obserwacją - stanowi cel japońskiej misji DESTINY+. Agencja kosmiczna zamierza umieścić lądownik na powierzchni planetoidy i przeanalizować jej dziwaczne zachowanie. Sądzicie, że mamy się czego obawiać?

Zobacz także: Ludzkość zaśmieciła Marsa. Policzono, ile ton odpadków znajduje się na planecie

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?