Zamknij

Nie tylko Artemis 1. Trwa odliczanie do ważniejszej misji NASA. Kiedyś może uratować Ziemię

31.08.2022 09:32

We wrześniu rusza długo wyczekiwana misja DART, mająca na celu ochronę naszej planety. Jeśli się powiedzie, będzie miała ogromny wpływ na historię ludzkości.

Ziemia
fot. Shutterstock

Perspektywa powrotu człowieka na Księżyc wzbudziła w ostatnich dniach ogromną ekscytację. Warto jednak wiedzieć, że NASA zamierza w najbliższym czasie dokonać czegoś o wiele istotniejszego - zadbać o bezpieczeństwo naszej planety. Bez tego plany zwiedzania kosmosu byłyby dość niepewne. Teraz mamy szansę nie tylko ochronić Ziemię, ale i... pomścić dinozaury.

Zobacz także: Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia

Nie tylko Artemis 1. Trwa odliczanie do ważniejszej misji NASA

Przestrzeń kosmiczna jest piękna i fascynująca. Nie można jednak udawać, że nie czają się w niej żadne niebezpieczeństwa. Scenariusz filmu "Nie patrz w górę", w którym dwójka astronomów próbuje ostrzec ludzkość przed zmierzającą w naszą stronę zabójczą kometą, nie jest wcale aż tak nieprawdopodobny, jak mogłoby się wydawać.

NASA nieustannie musi monitorować nocne niebo, bo kosmiczne skały przelatujące tuż obok Ziemi w każdej chwili mogą stać się dla nas śmiertelnie niebezpieczne. Choć oficjalne komunikaty agencji zawierają w sobie informację, że przez najbliższe 100 lat nie grozi nam zderzenie z żadnym obiektem, wciąż mamy wiele powodów do obaw. Dlaczego? Między innymi dlatego, że wokół Ziemi krąży wiele kosmicznych śmieci. Każdy z nich może nagle wpłynąć na kurs jednej ze skał i skierować ją w naszą stronę. Oprócz tego wiele planetoid nadlatuje ze strony Słońca, a agencje nie kryją tego, że przez to niezwykle trudno je wypatrzeć.

Aby chronić naszą planetę przed niespodziewanymi spotkaniami z innymi obiektami w kosmosie, opracowano misję DART. Będzie ona przełomowym wydarzeniem w historii badań kosmosu. Nigdy dotąd nie próbowano uderzyć w ciało niebieskie lecące ku Ziemi. NASA liczy na to, że uda się je w ten sposób uszkodzić.

Do Ziemi zbliża się obiekt Didymos (65803), należący do grupy Apollo, czyli obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla naszej planety. Jest to planeta podwójna, a więc dwie planety związane ze sobą poprzez grawitację. NASA planuje zniszczyć mniejszą z nich, kiedy zacznie zbliżać się do naszego globu. Jeśli się to uda, orbita "bliźniaka" ulegnie przesunięciu, a obiekt bezpiecznie minie Ziemię, zmieniając trajektorię lotu.

Startuje misja DART. Kiedyś może uratować Ziemię

Sonda DART została wystrzelona w kosmos w listopadzie ubiegłego roku. Od początku znajduje się na kursie kolizyjnym z planetoidą, jednak musiała przemierzyć ogromną przestrzeń, zanim do niej dotarła. Teraz znajduje się już naprawdę blisko. Gdy będzie tuż obok, ponad 10 milionów kilometrów od Ziemi, uderzy w satelitę Didymosa. Według obliczeń naukowców ma to doprowadzić do zmiany trajektorii lotu planetoidy i spowodować, że w konsekwencji przeleci daleko od naszego globu.

Jeśli to się uda, w przyszłości będziemy mieli szansę zareagować na pojawienie się potencjalnie niebezpiecznego obiektu lecącego w stronę naszej planety. Misja DART ma chronić Ziemię przed zderzeniami z innymi ciałami niebieskimi.

Czekacie na to wydarzenie?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?