Zamknij

Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

10.08.2022 09:34

Jak będzie wyglądał koniec tej przestrzeni kosmicznej, którą znamy? Naukowcy podali cztery możliwe scenariusze. Każdy z nich wywołuje ciarki na plecach. Pozwalają sobie uświadomić, jak niewielka jest nasza planeta w perspektywie Wszechświata.

Kosmos
fot. Shutterstock

Jest wiele hipotez na temat rozpadu Układu Słonecznego, do którego należy Ziemia. Wiemy też sporo na temat zderzenia naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, z Andromedą - nastąpi ono za 4 miliardy lat. A kiedy rozpadnie się cały Wszechświat? Znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki, opublikował zestawienie dotychczasowych hipotez naukowców na łamach spidersweb.pl.

Zobacz także: "Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy

Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata

Zmiany zachodzące we Wszechświecie skłaniają badaczy to uznania, że kiedyś się on skończy. Wcześniej był gorącą, rozżarzoną przestrzenią, a teraz rozszerza się i schładza. Na dodatek nic nie jest w stanie powstrzymać tego procesu. Teoria ciemnej materii, która jest niewidzialną siłą oddziałującą w kosmosie, mówi o tym, że coś odpycha od siebie wszystkie występujące w nim obiekty.

Astronomowie są pewni, że jest coś, co wpływa na kształt Wszechświata. Nie są jednak w stanie tego zobaczyć ani zbadać - mogą jedynie stawiać hipotezy, do czego doprowadzi. Jak podaje spidersweb.pl, istnieją jak dotąd 4 teorie na temat możliwego końca przestrzeni kosmicznej. 

Jak skończy się Wszechświat? Cztery hipotezy

Każda z hipotez na temat końca Wszechświata działa na wyobraźnię. Trzeba przyznać, że są one przerażające:

1. Wieczna pustka

Rozszerzanie się przestrzeni kosmicznej może stopniowo sprawiać, że przestaniemy widzieć na niebie inne gwiazdy i galaktyki. Wszystkie ciała niebieskie w kosmosie staną się samotne. Oddalenie doprowadzi do izolacji, a gwiazdy nie będą miały skąd czerpać energii i zużyją cały gaz. Temperatura we Wszechświecie spadnie do zera absolutnego. Zapadnie cisza i ciemność.

2. Wielki Kolaps

Od czasu Wielkiego Wybuchu energia we Wszechświecie rośnie i prowadzi do rozwoju. Za pewien czas może jednak wyhamować. Kiedy wejdzie w fazę stopniowego regresu, obiekty w kosmosie również zaczną "spadać", a właściwie: zapadać się do środka. Wtedy gwiazdy, planety i całe galaktyki zaczną zlewać się w jedno. Cały Wszechświat stanie się jednym punktem, więc przestaną na niego działać prawa fizyki.

3. Wszechświat rozdarty na kawałki

Działanie ciemnej materii, prowadzącej do rozszerzania się Wszechświata, może nagle nabrać takiej prędkości, że zniknie siła, która trzyma wszystko w ryzach: grawitacja. Nic nie hamowałoby wtedy przyspieszania ruchu obiektów. Zaczęłyby dążyć do prędkości, która byłaby nieskończona. Rozdarłyby materię na maleńkie kawałeczki i sprawiły, że nie mogłyby się ze sobą ponownie połączyć. Wszechświat stałby się jednym wielkim chaosem.

4. Rozpad próżni

Według tej teorii proces rozpadu Wszechświata już się rozpoczął i pędzi do nas z prędkością światła. Istnieje możliwość, że gdzieś w kosmosie powstał bąbel próżni, która wchłania wszystko wokół i zwiększa swoją objętość w przerażającym tempie. Mogłaby pozbawić nas życia w ułamku sekundy, a my nawet byśmy tego nie zauważyli. Nie da się bowiem przewidzieć ruchu wędrującej pustki. Nie wiemy nawet, czy gdzieś w przestrzeni kosmicznej się taka znajduje.

Która z tych wizji przeraża was najbardziej?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?