Zamknij

Nasz Układ Słoneczny się rozpadnie. Badacze przewidują śmierć Słońca

11.10.2021 12:25

W kosmosie nie ma nic stałego. Galaktyka, w której żyjemy - Droga Mleczna - znajduje się w nieustannym ruchu. Gwiazdy przechodzą przez proces ewolucyjnych zmian, który wpływa z kolei na warunki panujące na planetach. Nasze Słońce również funkcjonuje w następujących po sobie cyklach, a po pewnym czasie... będzie musiało po prostu zgasnąć. Naukowcy obliczyli, kiedy to się stanie.

Układ Słoneczny
fot. Shutterstock

W świecie astronomii to żadna tajemnica - nasz Układ Słoneczny to system, który z perspektywy kosmosu uformował się jedynie na chwilę. Chociaż Słońce związało ze sobą znajdujące się w nim planety i pomogło w wytworzeniu życia na jednej z nich, za pewien czas wszystkie wybiorą się w dalszą wędrówkę po Wszechświecie. Gwiazda zgaśnie i wraz z nią zakończy się życie na Ziemi.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Nasz Układ Słoneczny się rozpadnie

Trudno to sobie wyobrazić, jednak z pewnością tak jest - wszystkie gwiazdy się starzeją. Proces ich dojrzewania trwa długo (nawet miliardy lat), a po przeżyciu ostatniego etapu rozwoju najczęściej wybuchają i dają tym samym początek formowaniu się nowych obiektów w kosmosie. Co dzieje się wtedy z orbitującymi wokół nich planetami? Jak napisał Radosław Kosarzycki z serwisu spidersweb.pl, kiedy Słońce zamieni się w czerwonego olbrzyma, po prostu pochłonie Ziemię.

Według dotychczasowych obliczeń badaczy po wyrzucie słonecznej masy koronalnej życie na Ziemi skończy się w ciągu 8 minut i 20-30 sekund, a w ciągu kilku dni nasza planeta zupełnie się rozpadnie. Naukowcy sądzą, że stanie się to za około 5 miliardów lat.

Naukowcy przewidują śmierć Słońca

Kiedy Słońce zacznie tracić swoją masę, zmieni się siła jego oddziaływania grawitacyjnego. Przez Układ Słoneczny będą przelatywały inne, większe gwiazdy, co wywoła zaburzenia na orbitach planet, które zdołały przetrwać eksplozję. Doprowadzi to do tego, że zaczną się one nawzajem wypychać w przestrzeń kosmiczną.

Na końcu pozostanie tylko jedna planeta krążąca wokół Słońca, ale także i ona prędzej czy później, po kolejnych 50 miliardach lat, zostanie wyrwana spod wpływu białego karła. Tym samym Układ Słoneczny przestanie istnieć, a dobrze znane nam planety gazowe i lodowe staną się tylko kolejnymi planetami swobodnymi - czytamy.

Jeśli chcecie sobie wyobrazić, co się wtedy stanie, obejrzyjcie ten filmik. Ile czasu zostało obecnemu Układowi Słonecznemu? Najprawdopodobniej za 100 miliardów lat nic po nim nie zostanie. Chociaż więc wiele osób sobie wyobraża, że to stabilny system, który nigdy nie ulegnie zmianom - kiedyś czeka go całkowita zagłada.

Przeraża was wizja końca Układu Słonecznego?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?