Zamknij

Nadchodząca pełnia Księżyca będzie inna niż wszystkie. Jej nazwa wskazuje na coś niezwykłego

05.10.2022 12:22

Pełnia Podróży 9 października 2022 roku to wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Warto zastanowić się nad jej znaczeniem - może ono wywrzeć silny wpływ na nasze samopoczucie.

Pełnia Księżyca
fot. Shutterstock

9 października 2022 roku na niebie dopełni się pełnia Księżyca. Stanie się to dokładnie o godzinie 22:54. Wiele osób może mieć wtedy problem z przespaniem nocy - ci, którzy cierpią na selenopatię, doświadczą jej nasilonych objawów. Zobaczcie, na co warto się teraz przygotować.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Pełnia Podróży 9 października 2022 roku. Poznaj jej wpływ i znaczenie

Październikowa pełnia Księżyca ma dość nietypową nazwę. Mówi się o niej, że jest Pełnią Podróży - nawiązuje to do zjawiska migrujących ptaków, które odlatują do ciepłych krajów przed nadejściem zimy. Niektórzy nazywają to zjawisko astronomiczne Pełnią Obumierających Traw.

9 października 2022 roku o godzinie 22:54 odczujemy na sobie jego wpływ. Zapowiada ono pojawienie się pierwszych mrozów i dni pogrążonych w szarości, pozbawionych światła słonecznego. Podczas nadchodzącej pełni poczujemy wyraźnie, że lato odeszło od nas na dobre. U wielu osób może wywołać to silne emocje, smutek i zniechęcenie. Możemy poczuć się źle w miejscu swojego zamieszkania i zacząć marzyć o ucieczce. Niektórzy zaczną rozpamiętywać przeszłość, by pogrążyć się w żałobie za czymś, co stracili.

Problemy z zaśnięciem podczas pełni Księżyca - jak sobie poradzić?

Osoby wrażliwe na zmieniające się fazy Księżyca doświadczają tzw. selenopatii. To uciążliwe i nieprzyjemne zjawisko, polegające na tym, że pod wpływem działania naszego naturalnego satelity stajemy się nadmiernie pobudzeni lub osłabieni, a także mamy problemy ze snem. Wynika to m.in. z tego, że Księżyc pozostaje w nierozerwalnym związku z ruchami wody na naszej planecie. W czasie pełni i nowiu warto szczególnie uważać na to, by się nie odwodnić - może to wywrzeć negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Moc pełni Księżyca kojarzy się również ze światłem. Niebo jest wtedy jaśniejsze niż zazwyczaj, więc ciężko nam zasnąć. Możemy czuć się jednocześnie bardzo zmęczeni i pełni energii. W ciągu nocy pojawi się gonitwa myśli, które niełatwo będzie uspokoić. Pełnia sprawia bowiem, że mamy tendencję do wpadania w obsesję i przesadnie emocjonalnego traktowania swoich problemów.

Jak tego uniknąć? Specjaliści twierdzą, że możemy pozbyć się emocjonalnego rozdrażnienia, jeśli w czasie pełni Księżyca zrezygnujemy z picia kawy, a zamiast niej wybierzemy herbatę ziołową. Najlepiej sprawdzą się melisa, rumianek i mięta. Gdyby to nie wystarczyło, powinniśmy wybrać się na długi spacer na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?