Zamknij

Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia

18.08.2022 09:28

17 sierpnia 2022 roku w Polsce po raz pierwszy od wielu miesięcy ukazała się zorza polarna. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", uchwycił zjawisko na zdjęciach.

Zorza polarna
fot. Shutterstock

Poza sezonem na obserwację zorzy polarnej w Polsce niezwykle trudno wypatrzeć to zjawisko - na terenie naszego kraju pojawia się rzadko. Jednak silne wybuchy na Słońcu mogą sprawić, że będziemy mieli okazję podziwiać zorzę nawet latem. 17 sierpnia 2022 roku stworzyła niezwykłe widowisko na nocnym niebie.

Zobacz także: "Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy

Zorza polarna nad Polską 17 sierpnia 2022 roku

Odkąd Słońce rozpoczęło nowy cykl aktywności, zorze polarne występują na naszych szerokościach geograficznych dość regularnie. Wcześniej tak nie było - oznacza to więc, że rozbłyski na powierzchni gwiazdy są bardzo intensywne.

14 sierpnia doszło do tak silnej eksplozji, że wyrzut naładowanych cząstek ze Słońca pędził w kierunku naszej planety z prędkością ponad miliona km/h. Naukowcy informowali o możliwości wystąpienia zorzy polarnej, ale jednocześnie przestrzegali przed innymi, bardziej niebezpiecznymi zjawiskami.

Występowało zagrożenie burzy geomagnetycznej, która mogła spowodować poważne zakłócenia łączności radiowej i satelitarnej. Mówiono o zjawisku klasy G2, czyli "Cannibal CME", a więc silnym i niebezpiecznym oddziaływaniu.

Rozbłysk słoneczny dotarł do naszej planety w nocy z 17 na 18 sierpnia. Doniesienia na temat trudności z komunikacją na szczęście się po tym nie pojawiły, ale zorzę polarną można było zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Astrofotograf Karol Wójciki zrobił jej piękne zdjęcia w okolicach Wyszkowa.

Zorza polarna nad Wyszkowem 17 sierpnia 2022 roku

Chociaż na terenie naszego kraju zorze polarne są o wiele słabsze niż w krajach skandynawskich, mimo to przepięknie wyglądają - a ponieważ są u nas rzadkim i niespodziewanym zjawiskiem, tym bardziej je doceniamy. Zorza 17 sierpnia 2022 roku przybrała fioletową barwę. Zobaczcie, jak się prezentowała:

Chcielibyście móc zobaczyć takie zjawisko na żywo?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?