Zamknij

Na pokładzie statku misji Inspiration 4 było coś, czego nikt się nie spodziewał. "Jakby komuś odwaliło"

20.09.2021 10:01

Kajdanki na pokładzie statku kosmicznego? Jak się okazuje, to niezbędna część wyposażenia. Dowiedzieliśmy się o tym przy okazji najnowszej misji SpaceX.

Kosmos
fot. Shutterstock

Misja Inspiration 4 od SpaceX wzbudziła ogromne emocje. Elon Musk udowodnił, że nie trzeba być wcale zawodowym astronautą, by wybrać się na orbitę. 6-miesięczne przeszkolenie zupełnie wystarczy. Jak zauważył Radosław Kosarzycki ze spidersweb.pl, kopułę statku na wszelki wypadek wyposażono jednak w kajdanki: "Jakby komuś odwaliło". 

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Misja Inspiration 4

Zakończona sukcesem misja SpaceX o nazwie Inspiration 4 była jednym z najciekawszych tegorocznych przedsięwzięć. Na orbitę wybrali się bowiem amatorzy astronomii, a nie zawodowcy. To była kosmiczna wyprawa cywilów - w ciągu kilku dni udowodnili, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich, a nie tylko dla pracowników agencji. Kilkadziesiąt razy okrążyli Ziemię, oglądając naszą planetę z wyższej wysokości niż członkowie załogi ISS. Obserwowali widoki przez specjalną kopułę.

W misji wzięli udział zwyczajni ludzie - pilot Jared Isaacman, lekarka Hayley Arceneaux, geolożka Sian Proctor oraz informatyk Chris Sembroski. Wystarczyło kilka miesięcy szkolenia z zakresu pracy w środowisku mikrograwitacji, mechaniki orbitalnej i testów obciążeniowych, by poradzili sobie z podróżą. Pierwszy raz w historii wybrano się na orbitę bez pomocy agencji kosmicznych takich jak NASA czy ESA.

Kajdanki na pokładzie statku misji Inspiration 4

Choć cała załoga od początku była w doskonałych nastrojach, dla bezpieczeństwa misji trzeba było jednak przygotować się na najgorsze. Jak nietrudno się domyślić, wyprawa na orbitę jest niezwykle stresująca. W wyposażeniu statku musiały się więc znaleźć kajdanki zip-tie, przy użyciu których można unieruchomić członków załogi w razie wystąpienia u nich problemów z psychiką.

To standardowa procedura w przypadku takich problemów. Jak wyjaśnia Radosław Kosarzycki, także na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci są zobowiązani związać swoich kolegów, jeśli stracą oni panowanie nad sobą.

Członkowie misji Inspiration 4 poradzili sobie jednak doskonale i wrócili na Ziemię z uśmiechami na twarzy.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?