Zamknij

Na niebie w Sardynii ukazało się niezwykłe zjawisko. NASA pokazuje piękne ujęcie

05.07.2022 09:43

W nocy 14 czerwca 2022 roku na niebie ukazała się Truskawkowa Pełnia. Księżyc wyglądał wtedy jednak inaczej niż zwykle.

Sardynia
fot. Shutterstock

Superksiężyc to szczególna odmiana pełni. Mówimy o niej wtedy, gdy satelita znajduje się blisko Ziemi, przez co wydaje się o wiele większy niż zazwyczaj. Gdy zjawisko w ubiegłym miesiącu ukazało się na niebie, pasjonaci nocnego nieba mieli okazję wykonać niesamowite zdjęcia.

Jednym z astrofotografów, którzy wykonali najlepsze prace, był Lorenzo Busilacchi. Jego zdjęcie zostało wyróżnione przez NASA.

Zobacz także: Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy. Wcale nie są to Bieszczady

Superpełnia Księżyca. Na niebie w Sardynii ukazało się niezwykłe zjawisko

14 czerwca 2022 roku na niebie wystąpiło zjawisko astronomiczne zwane Truskawkowym Księżycem. To pełnia określana jako "kwiatowa", "różana" i "gorąca". Miała miejsce o godzinie 13:52, jednak w późniejszych godzinach wciąż prezentowała się spektakularnie. Wynikało to z tego, że tarcza luny była wtedy wyjątkowo blisko Ziemi - 357 438,4 km. Średnia odległość to natomiast 384 tysiące kilometrów. 

Orbita Księżyca nie przypomina wcale koła. Ma kształt elipsy, przez co satelita zbliża się i odsuwa od naszego globu. Gdy oddalenie jest najmniejsze, a Księżyc wchodzi w fazę pełni, nazywamy go Superksiężycem.

Truskawkowa Pełnia 14 czerwca 2022 roku nad Sardynią

NASA pokazała na swoim facebookowym profilu, jakie były rozmiary tarczy Księżyca podczas tej szczególnej nocy, gdy czerwcowa pełnia wystąpiła na niebie nad Sardynią. Zjawisko znajduje się tuż nad horyzontem, przez co satelita wydaje się ogromny. Fotograf rejestrował jego położenie co 60 sekund, a następnie stworzył montaż wszystkich obrazów. Dzięki temu możemy zobaczyć wędrówkę Księżyca po niebie.

Warto zwrócić uwagę na jego zmieniającą się barwę. Początkowo, odbijając światło słoneczne, przyjął czerwony kolor. Gdy jednak przeniósł się wyżej, miał jaśniejszy, żółtawy odcień. Wynika to z tego, że atmosfera planety jest gęsta i... pełna kurzu. To tłumi intensywność barw.

Chcielibyście, żeby Księżyc był czerwony cały czas?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?