Zamknij

Na niebie w Chinach ukazało się nieprawdopodobne zjawisko. NASA publikuje szokujące zdjęcie

08.09.2022 09:29

Chmura Pileus, która ukazała się nad prowincją Yunnan, to spektakularny widok. Niewiele osób byłoby w stanie przejść obok czegoś takiego obojętnie.

Chmury Pileus
fot. Shutterstock

Agencja NASA podzieliła się na swoim facebookowym profilu zdjęciem najdziwaczniejszej chmury, jaką można zobaczyć na niebie. Obłoki srebrzyste, które wzbudzają sensację każdego lata, to przy niej nic. Choć wygląda jak nieprawdziwa, dla astronomów jest zupełnie zrozumiałym zjawiskiem.

Zobacz także: Nad Polską ukazała się zorza polarna. Astrofotograf pokazał niesamowite zdjęcia

Na niebie w Chinach ukazało się nieprawdopodobne zjawisko. NASA publikuje szokujące zdjęcie

W południowej części Chin udało się niedawno sfotografować chmurę, która stworzyła tęczowy pierścień. Jej zdjęcie wykonał astrofograf Jiaqi Sun. Nad warstwą chmur Cumulus powstał niezwykły opalizujący okrąg, odbijający światło w taki sposób, że każda z jego części przyjęła inną barwę. Wyglądał niemal jak namalowany:

Jak podaje NASA, była to chmura Pileus, zwana inaczej chmurą czapkową lub szalikową. Proces jej powstawania jest dość nietypowy, przez co występuje rzadko.

Ten baśniowy widok często jest jednak po prostu... zapowiedzią burzy. Na zdjęciu widocznym powyżej ciemne chmury rozszerzają się, co może wywołać wyładowania atmosferyczne.

Chmury Pileus - niezwykłe zjawisko na niebie

Pileus to forma spłaszczonej chmury, która układa się nad chmurami Cumulus albo Cumulonimbus. Powstaje ona wtedy, gdy prąd wstępujący w chmurze o budowie pionowej wypycha powietrze do góry i zaczyna je ochładzać, zamieniając wilgoć w kryształki lodu lub kropelki wody. Nawarstwiają się one, tworząc charakterystyczną iryzującą czapę. Fale świetlne uginają się na niej, przez co powstaje feeria barw.

Zjawisko można zaobserwować we wszystkich zakątkach świata, o każdej porze roku. Zobaczcie, jak wygląda na nagraniach:

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?