Zamknij

Na Słońcu wystąpił wybuch najwyższej klasy. Może wywołać globalne zakłócenia

01.04.2022 09:47

Po tak silnym rozbłysku z pewnością pojawią się piękne zorze polarne, ale nie wszyscy będą mieli okazję przesłać ich zdjęcia znajomym. W niektórych miejscach na Ziemi mogą wystąpić problemy z telekomunikacją.

Słońce
fot. Shutterstock

Na Słońcu doszło do najpotężniejszego wybuchu w tym roku. Wygenerował on rozbłysk klasy X, który w 11-letnim cyklu aktywności słonecznej pojawia się niezwykle rzadko. Może to spowodować wystąpienie problemów z elektroniką w różnych częściach globu.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Na Słońcu wystąpił wybuch najwyższej klasy. Może wywołać globalne zakłócenia

29 marca 2022 roku grupa plam na Słońcu wytworzyła rozbłysk klasy X1.3, klasyfikowany jako rozbłysk najwyższej energii. Jasne flary typu X w dziedzinie rentgenowskiej są uznawane za silne i niebezpieczne zjawisko. Gdy aktywny region na Słońcu wyrzuci strumień naładowanych cząstek w kierunku Ziemi, oddziałuje z magnetosferą i osłabia ją. Wiatr słoneczny może wywołać burzę magnetyczną, która prowadzi do występowania wielu zagrożeń.

Pośród nich najczęściej wymieniane są najczęściej zakłócenia w pracach satelitów i systemu GPS, błędy w działaniu telefonów komórkowych i powstawanie napięć elektrycznych w liniach przesyłowych, co może być groźne dla ludzkiego życia. Jak podaje urania.edu.pl, wyjątkowo silny rozbłysk może nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektronicznych. Naukowcy prognozują, że w najbliższych dniach na Ziemi mogą wystąpić problemy z nawigacją i telekomunikacją.

Wybuch klasy X na Słońcu - czym grozi?

W ubiegłym roku pisaliśmy o doniesieniach naukowców z USA, którzy twierdzili, że Słońce może stać się zagrożeniem dla naszej cywilizacji i wywołać globalną katastrofę. Wraz z rozpoczęciem kolejnego cyklu aktywności na powierzchni gwiazdy musimy być przygotowani na to, że wyrzuty słonecznej plazmy będą trafiały do ziemskiej atmosfery.

Wyjątkowo silne rozbłyski wpływają na sieć połączeń telekomunikacyjnych i utrudniają komunikację. Według niektórych badaczy Słońce pewnego dnia może wyłączyć nam Internet i wywołać blackout radiowy.

Potraficie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?