Zamknij

Na Marsie zarejestrowano najsilniejsze wstrząsy w historii. "Miota nim jak szatan"

25.04.2022 09:25

Pod powierzchnią Marsa dzieje się coś dziwnego. Planeta trzęsie się z taką siłą, jakiej do tej pory naukowcy nawet nie próbowali sobie wyobrazić.

Mars
fot. Shutterstock

Mars to planeta, na której często występują trzęsienia Ziemi. Lądownik Insight, który bada je od wielu lat, zarejestrował właśnie drżenia o rekordowej magnitudzie.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Na Marsie zarejestrowano najsilniejsze wstrząsy w historii

Jak podaje spidersweb.pl, lądownik zarejestrował najsilniejsze w historii misji wstrząsy sejsmiczne na Marsie. Od czasu, gdy ludzkość bada planetę, wstrząsy o sile 4,1 i 4,2 magnitudo są uważane za rekordowe. Według ustaleń naukowców ognisko jednego z tych zjawisk znajdowało się aż 50 km pod powierzchnią. Drżenia były intensywne i długotrwałe, bo InSight rejestrował fale sejsmiczne przez ponad 90 minut.

Co ciekawe, lądownik w 2022 roku musiał zostać na pewien czas wyłączony. Nie pracował przez 12 dni, bo na powierzchni planety szalała burza piaskowa, która stanowiła zagrożenie dla urządzenia. Jak widać, Mars przechodzi teraz niespokojny okres.

Miota nim jak szatan - napisał o żartobliwie znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Trzęsienia ziemi na Marsie

Wstrząsy sejsmiczne na Marsie to jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk w naszym Układzie Słonecznym. Planeta jest pozbawiona płyt tektonicznych, więc trudno było ustalić, co odpowiada za występujące tam drżenia. Na podstawie danych zarejestrowanych przez lądownik badacze wywnioskowali, że wywołane one są przez aktywność wulkaniczną w rejonie szczelin Cerberus Fossae.

Odkąd InSight zaczął swoją pracę w 2018 roku, na Marsie miało miejsce aż 500 trzęsień ziemi. Część z nich była tak poważna, że sejsmograf zarejestrował je pomimo tego, że na planecie wiał silny wiatr. Naukowcy, którzy pracują nad planem kolonizacji Czerwonej Planety, powinni wziąć to pod uwagę.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?