Zamknij

NASA może pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Zbada pył unoszący się nad Ziemią

20.07.2022 11:13

Agencja NASA we współpracy ze SpaceX przeprowadzi badania nad ziemskim klimatem. Jak podaje geekweek.interia.pl, jeden z eksperymentów może okazać się szczególnie ważny.

Kosmos
fot. Shutterstock

Pył unoszący się nad Ziemią przemieszcza się wraz z wiatrem, wywołując zmiany klimatyczne. Nie jest jeszcze pewne, na czym dokładnie one polegają. Agencja NASA zamierza zbadać je z kosmosu w ramach eksperymentu EMIT.

Zobacz także: Na niebie w Sardynii ukazało się niezwykłe zjawisko. NASA pokazuje piękne ujęcie

NASA może pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Zbada pył unoszący się nad Ziemią

EMIT to badanie źródła pyłu mineralnego na powierzchni Ziemi. Dzięki technologii spektroskopii obrazowej NASA będzie miała okazję zbadać jego skład i zobaczyć, jaki wywiera wpływ na przyrodę. Wędrówki pustynnego pyłu mają ogromne znaczenie dla klimatu. Z samej Sahary co roku wiatr wywiewa setki milionów ton - naukowcy od dawna podejrzewają, że skutki burzy piaskowych sięgają naprawdę daleko. Doskonale widać je z kosmosu, co świadczy o tym, jak wiele drobinek piasku unosi się ku niebu.

Według danych satelitarnych rozprzestrzeniają się one w wielu kierunkach, a to wywiera wpływ na środowisko. Cząsteczki pyłu zbierają światło słoneczne i mogą rozpraszać je z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jak się okazuje, mogą też zmieniać pogodę na powierzchni globu.

Na Słońcu zaobserwowano długą flarę

Naukowcy ustalili, że pył unoszący się nad Ziemią może skracać życie chmur albo nawet utrudniać ich powstawanie. Na dodatek wywołuje deszcze z dużymi kroplami, co nie jest najlepsze dla klimatu. Z drugiej jednak strony, wędrujący pył przenosi wartościowe składniki odżywcze do mórz i oceanów, co doskonale wpływa na żyjące w nich rośliny.

Glony morskie pomagają planecie się ochładzać, bo dzięki nim powstają mikroskopijne kryształki lodu, trafiające do atmosfery z rozprysków fal. Jeśli jednak pyłu jest za dużo, osadzając się w wodzie może doprowadzić do zakwitu glonów.

Trudno więc jednoznacznie ocenić, jaki wpływ na naszą planetę mają wędrówki pyłu. NASA przez rok będzie obserwować jego skład i ustali, czy jest pomocny, czy szkodliwy dla naszego klimatu.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?