Zamknij

NASA chce wysłać w kosmos "nagie" zdjęcia? Mają przyciągnąć uwagę obcych

12.05.2022 11:36

Już w latach 70. XX wieku na jedną z misji kosmicznych wysłano ilustracje przedstawiające nagie ciała kobiet i mężczyzn. Naukowcy z NASA sugerują, żeby to powtórzyć.

Kosmos
fot. Shutterstock

Celem projektu zaproponowanego przez badaczy współpracujących z NASA jest nawiązanie dialogu z inteligentnymi formami życia w przestrzeni kosmicznej. Wizerunek człowieka wraz z rysunkiem nici DNA ma przekazać obcym informację na temat składu biochemicznego życia na Ziemi.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

NASA chce wysłać w kosmos "nagie" zdjęcia? Mają przyciągnąć uwagę obcych

Zespół badaczy NASA pragnie wysłać reprezentacje ludzkiego nagiego ciała w dalekie zakątki kosmosu, by nawiązać kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami. W ramach projektu "Beacon in the Galaxy" naukowcy mają opracować specjalny szyfr binarny, który - ich zdaniem - byliby w stanie odczytać obcy. Do tego chcą załączyć obrazy nagich ludzi wraz z przedstawieniem systemu DNA.

Kod binarny, czyli dwójkowy system liczbowy, jest najprostszym systemem matematycznym. Opiera się na zerach i jedynkach. Według naukowców jest możliwy do odczytania przez inteligentne istoty żyjące w przestrzeni kosmicznej.

Kiedy możemy dostać list od obcych?

Nie wszystkim podoba się pomysł badaczy. Wiele osób żartuje, że NASA chce wysłać kosmitom "nagie" zdjęcia ludzkości - choć w rzeczywistości obraz ludzkiego ciała ma być przyrodniczą ilustracją i źródłem naukowym. Inni są przeciwni poszukiwaniom kontaktu z obcymi. Znajdują się jednak i tacy, którzy kwestionują sens przedsięwzięcia, bowiem szanse na to, że doczekamy odpowiedzi, są bliskie zeru.

Nawet gdyby obcy dostali od nas wiadomość i zapragnęli na nią odpowiedzieć, otrzymalibyśmy ich komunikat po bardzo długim czasie. Według obliczeń przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda czekalibyśmy na to minimum 3 tysiące lat.

Jak sądzicie - warto próbować?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?