Zamknij

NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

17.08.2021 12:35

Do czego mogą posłużyć obiekty z regolitu? Aż trudno uwierzyć w to, co chce z nimi zrobić NASA. Sprawdźcie sami.

Kosmos
fot. Shutterstock

Regolit to nic innego jak zwietrzałe skały, układające się luźną warstwą na powierzchni planet i księżyców. Naukowcy z NASA chcą nie tylko nadać mu kształt, lecz także... tworzyć z niego budowle w kosmosie. Pragną wykorzystać do tego technologie, które mogą się wydawać niepojęte.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu

Zebranie regolitu z powierzchni Księżyca i próba nadania mu określonego kształtu to odważny, nowatorski projekt. Mimo to istnieje przecież szansa, że pył z meteorytów układający się na Srebrnym Globie da się ze sobą jakoś połączyć i wykorzystać. Jeśli jednak pomyśleliście o rzeźbach artystycznych albo elementach innych dzieł sztuki, biżuterii czy o dekorowaniu wnętrz - nie doceniacie rozmachu NASA.

Jak podaje portal geekweek.pl, Amerykańska Agencja Kosmiczna chce tworzyć z regolitu całe budowle. Mają one stanąć na powierzchni Księżyca i Marsa. Chce do tego wykorzystać dość niezwykły sposób ich konstruowania. Bazy kosmiczne, fabryki, a nawet pojazdy i sprzęty będą w przyszłości... drukowane.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od niedawna znajduje się drukarka 3D najnowszej generacji Redwire Regolith Print (RRP). Posiada ona zdolność pracy w warunkach mikrograwitacji i może drukować obiekty z regolitu. W ciągu najbliższych miesięcy będzie poddawana testom, jednak na tę chwilę naukowcy pokładają w niej ogromne nadzieje.

NASA nie żartuje twierdząc, że w przyszłości dzięki temu urządzeniu będzie można wydrukować księżycową bazę. Podobne plany snuto już dwa lata temu. Potraficie w to uwierzyć?

Pył na Księżycu - jak wygląda?

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda księżycowy pył, koniecznie zobaczcie ten filmik. Przedstawia astronautów - członków legendarnej misji Apollo - przewracających się na powierzchni Srebrnego Globu. Przyjrzyjcie się temu, co unosi się do góry, ilekroć któryś z nich upada. To właśnie regolit.

Umiecie sobie wyobrazić, że drukuje się z niego części kosmicznej bazy?

Zobacz także: Naukowcy znaleźli w kosmosie zagadkowe światło. Wiedzą, jak powstało, ale nie mają pojęcia, czym jest

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?