Zamknij

Możemy więcej nie zobaczyć gwiaździstego nieba. Naukowcy biją na alarm

13.04.2022 12:37

Astronomowie z Kanady ostrzegają, że za sprawą zanieczyszczających niebo satelitów już niedługo możemy nie być w stanie dostrzec gwiazd. Problem staje się coraz poważniejszy.

Droga Mleczna
fot. Shutterstock

Coraz częściej bywa tak, że chwilę po tym, gdy dostrzegamy na niebie "gwiazdę", odkrywamy, że w rzeczywistości jest ona poruszającym się obiektem. Satelity zdominowały nocne niebo i z ich powodu tracimy jeden z najpiękniejszych widoków, jakie znamy. Jak podaje geekweek.pl, każdej nocy na niebie ukazuje się ich aż 5 tysięcy. "A będzie jeszcze gorzej" - stwierdził znawca kosmosu, Robert Bernatowicz.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Możemy więcej nie zobaczyć gwiaździstego nieba. Naukowcy biją na alarm

Jeszcze kilka lat temu, w 2017 roku, było ich co najwyżej tysiąc. 5 lat później na niebie występuje 5 razy tyle satelitów. Rakiety, które wynoszą je w kosmos, startują co kilka dni. Coraz trudniej zobaczyć gwiazdy, bo zanieczyszczenie nieba osiąga stan krytyczny. Części satelitów odbijają światło słoneczne, przez co błyskają w ruchu. Niebo jaśnieje, a gwiazdy przestają być dla nas widoczne.

Są tylko 4 tysiące gwiazd, które można zobaczyć gołym okiem. W tej chwili zdarza się, że aż 200 z nich się porusza. To szaleństwo - stwierdziła Samantha Lawyer z Uniwersytetu Regina w Kanadzie.

Zespół naukowców bije na alarm. Ich zdaniem już niedługo nie będziemy mieli szansy zobaczyć rozgwieżdżonego nieba, a jego widok zastąpią poruszające się satelity.

W 2022 roku nad Ziemią pojawią się tysiące nowych satelitów

Jak podaje geekweek.pl, w nadchodzących miesiącach nad powierzchnią globu pojawi się o wiele więcej satelitów, a na dodatek znajdą się one niżej niż dotychczas. To efekt rywalizacji dwóch bogaczy - Elona Muska i Jeffa Bezosa. Każdy z nich zamierza w tym roku umieścić nad Ziemią tysiące nowych satelitów.

Za chwilę patrząc na nocne niebo będziemy mieli wrażenie, że oglądamy zatłoczoną autostradę - stwierdził Robert Bernatowicz.

Choć informacja na ten temat jest jeszcze niesprawdzona, niektórzy twierdzą, że szef SpaceX w ciągu kilku nadchodzących lat zamierza wystrzelić w niebo aż 42 tysiące błyskających obiektów. Inni mówią o "tylko" 12 tysiącach. Z kolei Bezos planuje umieścić na niebie na razie 3 tysiące satelitów. Jeśli jednak przyniosą mu zysk, zainwestuje w nie o wiele więcej.

Co o tym myślicie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?