Zamknij

Migracja ptaków widziana z kosmosu. Ten film ogląda się z zapartym tchem

20.07.2021 09:21

Z inicjatywy marki ZDF Terra X i niemieckiej instytucji Max Planck Institute for Ornithology powstało nagranie, od którego nie sposób oderwać wzroku. Tak wygląda przelot ptaków z Europy do Afryki.

Kosmos
fot. Shutterstock

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie dystanse pokonują ptaki podczas swoich corocznych wędrówek? Ich masowe przemieszczanie się z kontynentu na kontynent jest oczywiście spowodowane warunkami atmosferycznymi, ale aż trudno uwierzyć, jak ogromne odległości pokonują między obszarami, w których zimują i zakładają gniazda. Nagranie od ZDF Terra X pozwala uzmysłowić sobie skalę tego zjawiska.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Migracja ptaków widziana z kosmosu

Zmiany pór roku oznaczają dla wielu ptaków jedno: niedostępność pokarmu, którym można by było wykarmić siebie i rodzinę. Gdy w jednym miejscu na Ziemi przychodzi zima, wyruszają tam, gdzie będą miały co jeść. Choć trudno wyjaśnić, dlaczego to robią i z jakiego powodu wiedzą, dokąd powinny się udać, badania naukowców dowodzą, że ten gatunek zwierząt posiada niezwykłą orientację i jest zdolny do długodystansowych podróży.

Z dotychczasowych ustaleń wynika również, że ptaki dziedziczą pamięć swojego rodu. W ich pamięci terenowej utrwalona jest wiedza na temat szerokości geograficznych, do których wybierali się przodkowie. Korzystają z wielu różnych technik nawigacji, pokonują tysiące kilometrów, a podczas następnej pory roku wracają do tych samych gniazd. Jak twierdzą ornitolodzy, posiadają także zdolność odczytywania pola magnetycznego Ziemi.

Przykładowo - muchołówka, maleńki ptak żyjący w Polsce, mający 13 cm długości i ważący 13 gramów, zimą porzuca swoje gniazdo w polskim lesie i odlatuje do Afryki. Gdy zmieniają się pory roku, wraca w dokładnie to samo miejsce. Wizualizacja od ZDF Terra X pozwala prześledzić tę trasę i ją sobie wyobrazić.

Przelot ptaków z Europy do Afryki widziany z kosmosu

Nadajniki GPS zarejestrowały ruch lotu ptaków, uwzględniając takie dane jak prędkość, wysokość czy opór powietrza. Na tej podstawie badacze z Max Planck Institute for Ornithology stworzyli wizualizację tras, jakimi migrują. Dzięki pracy naukowców mamy możliwość zobaczyć, jak ogromne dystanse pokonują te zwierzęta.

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta

loader