Zamknij

Zakochani na całym świecie wysyłają sobie to zdjęcie z okazji walentynek. Oto Mgławica Serce

02.02.2021 09:13

Chcesz podarować bliskiej osobie walentynkę, której nigdy nie zapomni? Wyślij jej fotografię IC 1805. Ta mgławica to serce i dusza naszej galaktyki.

Kosmos
fot. Shutterstock

Mgławica Serce to jeden z najpiękniejszych widoków w kosmosie. Nie tylko ma kształt ludzkiego serca, lecz także... świeci na czerwono. Zakochani na całym świecie od lat przesyłają sobie jej zdjęcia z okazji 14 lutego.

Zobacz także: Luna corona we Włoszech. Księżyc ukazał się na niebie w tęczowej aureoli

Mgławica Serce - IC 1805

IC 1805 znajduje się konstelacji Kasjopei na jednym z ramion naszej Drogi Mlecznej, około 7500 lat świetlnych od Ziemi. Jej długość rozciąga się na prawie 200 lat świetlnych. Styka się w kosmosie z Mgławicą Dusza i rodzi coraz to nowe gwiazdy. Tworzą one tzw. gromady otwarte, czyli grupy tysięcy obiektów połączonych ze sobą polem grawitacyjnym.

Obłok molekularny, w jakim znajduje się IC 1805, jest olbrzymi i nieustannie się rozszerza. Największe wrażenie od lat robi jednak to, że obszar przypomina kształtem ludzkie serce i jarzy się jasnym czerwonym światłem. Tak piękne widowisko w gwiazdozbiorze Kasjopei wytwarza wodór, który emituje płomienisty blask.

Mgławica Serce to zachwycający widok. Nic dziwnego, że internauci na całym świecie wysyłają sobie jej zdjęcia z okazji walentynek. Zobaczcie sami:

W kosmosie znajduje się też wiele innych symboli w kształcie serca. Mgławica IC 1805 jest najsłynniejszym z nich. Oto pozostałe:

Zobacz także: Fani NASA wybrali zdjęcie najpiękniejszej galaktyki w kosmosie. Wygląda jak morze

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

loader
Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?