Zamknij

Masz ostatnio problemy ze snem? Odpowiada za nie to zjawisko astronomiczne

27.04.2022 09:23

Trudno ci zasnąć, a kiedy już się to udaje, budzisz się po kilka razy w nocy? Prawdopodobnie ma to związek ze zbliżającym się zaćmieniem Słońca.

Zaćmienie Słońca
fot. Shutterstock

30 kwietnia 2022 roku na niebie wystąpi częściowe zaćmienie Słońca. Wielu z nas może z tego powodu odczuwać pewien niepokój, który sprawia, że cierpimy na bezsenność. Inni natomiast są teraz tak zmęczeni, że najchętniej spaliby cały czas. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Zaćmienie Słońca 30 kwietnia 2022 roku

Zaćmienie Słońca to zjawisko, które pojawia się na niebie co najmniej dwa razy w roku. Gdy tarcza Księżyca przez chwilę zakrywa gwiazdę, pozbawiając Ziemię dostępu do światła, powstaje przepiękny obraz. Miłośnicy astronomii na całym świecie tworzą zdjęcia i nagrania, które przypominają dzieła sztuki. Dziś zaćmienie kojarzy się głównie z niezwykłymi widokami, więc mało kto się go obawia. W dawniejszych czasach było jednak postrzegane jako tajemnicze i przerażające zjawisko o symbolicznym znaczeniu.

Współcześnie nikt nie wmówi nam, że naszą planetę w ciągu dnia pokrywa cień w ramach kary za grzechy. Raczej nie uwierzymy, jeśli ktoś stanie na środku ulicy i zacznie przekonywać, że nadchodzi koniec świata. Na dodatek często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zbliża się zaćmienie Słońca. Mimo to czujemy się źle, a wyjaśnienie tej zmiany w naszym nastroju jest dość ciekawe.

Wpływ zaćmienia jest odczuwalny na kilka dni przed i kilka dni po jego wystąpieniu. U każdego może się objawiać innymi symptomami. Jedni czują się ekstremalnie zmęczeni, dopada ich smutek i ból głowy, a drudzy mają nadmiar energii i są jakby elektrycznie naładowani - zdradziła psycholożka Sarah Fielding.

Zaćmienie Słońca a problemy ze snem

Najczęściej występujący objaw, z jakim kojarzone jest to zjawisko astronomiczne, to trudności z zasypianiem. Nie ma jednak żadnych naukowych przesłanek, które wskazywałyby na to, że istnieje powiązanie między problemem bezsenności a zaćmieniem Słońca. Trudno również wyjaśnić występowanie zaburzeń funkcjonowania organizmu w czasie poprzedzającym wystąpienie tego zjawiska.

W pamięci zbiorowej zachowało się jednak wspomnienie tego, jak przez wieki reagowali na nie przodkowie - związany z nim niepokój sprawiał, że nie mogli spokojnie zasnąć, a ich sen był przerywany. Ciemność zapadająca w środku dnia sprawiała, że ich wyobrażenie naturalnego dobowego cyklu ulegało zachwianiu i tracili pewność co do jego niezmienności. Zaczynali więc obawiać się o swoją przyszłość i snuli czarne wizje.

Osoby, które w ostatnim czasie doświadczyły stresu lub jakichś przykrości, mogą przeżywać w tej chwili coś podobnego. Jak sobie z tym poradzić? Warto zadbać o uspokojenie - pomoże rozmowa z kimś bliskim, spacer na świeżym powietrzu i ziołowa herbata przed snem.

Macie teraz problemy z zasypianiem?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?