Zamknij

Dziś w nocy na niebie ukażą się łzy Smoka. To ostatnia szansa, by je zobaczyć

11.10.2022 09:37

To ostatnia okazja, by obserwować to zjawisko o nietypowej nazwie. Jeśli chcecie zobaczyć Drakonidy, nie idźcie dziś wcześnie spać.

Noc spadających gwiazd 10 października 2022
fot. Shutterstock

Noce spadających gwiazd w październiku i listopadzie mogą prezentować się bardziej malowniczo niż Perseidy, uznawane za najpiękniejsze zjawisko tego typu. Choć są mniej intensywne, dostarczają niezwykłych widoków. Dlaczego warto obserwować Drakonidy? Przekonajcie się sami.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Łzy Smoka (Drakonidy) - noc spadających gwiazd w październiku 2022 roku

Drakonidy nie są jedynym rojem meteorów, który pojawia się na niebie w październiku. Ich nietypowa nazwa działa jednak na wyobraźnię pasjonatów nocnego nieba - a to sprawia, że są najchętniej oglądane. Jak wiele innych "spadających gwiazd" są w rzeczywistości fragmentami komety okresowej, która mija Ziemię. Jej odłamki wpadają do atmosfery naszej planety, gdzie ulegają spaleniu i znikają.

Drakonidy są związane z obiektem 21P/Giacobini-Zinner, a ich radiant - czyli miejsce, w którym ich wędrówka po niebie staje się dla nas widoczna - znajduje się w "głowie" gwiazdozbioru Smoka (łac. Draco). Jak podaje twojapogoda.pl, ten rój meteorów bywa więc nazywany łzami Smoka.

Noce spadających gwiazd w październiku i listopadzie 2022 roku

11 października 2022 roku mamy szansę wypatrzeć na niebie ostatnie Drakonidy w tym roku. Będą one stanowiły zapowiedź następnego roju meteorów, który zobaczymy już za dwa tygodnie. Orionidy, będące pozostałością po słynnej komecie Halleya, ukażą się na niebie pod koniec miesiąca. Szczyt ich aktywności jest prognozowany na noc z 20 na 21 października.

W listopadzie ujrzymy na niebie kolejny kosmiczny spektakl - Leonidy. To bardzo szybki rój meteorów związany z kometą 55P/Tempel-Tuttle, który potrafi zaskoczyć swoją intensywnością. Ukazuje się w połowie miesiąca i trwa przez około 10 dni. Zobaczymy go nieopodal gwiazdozbioru Lwa.

loader

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?