Zamknij

Ludzkość zaśmieciła Marsa. Policzono, ile ton odpadków znajduje się na planecie

30.09.2022 11:13

Kosmiczne śmieci to problem najczęściej kojarzony z orbitą Ziemi. Jak podaje focus.pl, sytuacja już się jednak zmieniła. Ludzkość zdążyła zanieczyścić także Marsa.

Mars
fot. Shutterstock

Ile kosmicznych śmieci nagromadziło się na powierzchni Czerwonej Planety, odkąd ludzkość zaczęła wysyłać tam urządzenia kosmiczne? Odpowiedź na to pytanie może przyprawić o zawrót głowy.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Ludzkość zaśmieciła Marsa

Mogłoby się wydawać, że Mars jest niemal wymarłą przestrzenią. Poza skałami i kraterami, a także ziarnami regolitu, nie pokrywa go właściwie nic. Właśnie to przekonanie o niekończącej się pustce, w połączeniu z dziwacznymi obrazami niebieskich zachodów Słońca, pozwalało sobie wyobrażać, jak niesamowicie byłoby się poczuć na powierzchni tak surowej planety. Rozchodzące się tam dźwięki mogą przyprawiać o dreszcze, a zagłębienia po nieistniejących już jeziorach pobudzają fantazję. 

Piękne wyobrażenia zawdzięczamy odkryciom ludzkości z ostatnich kilkudziesięciu lat. Zakłóca je jednak kolejna wizja - za którą również to my jesteśmy odpowiedzialni. Naukowcy alarmują: na Marsie znajduje się coraz więcej śmieci.

Kosmiczne śmieci na Marsie

Cagri Kilic z West Virginia University przeanalizował dane dotyczące tego, jak wiele śmieci pozostawiła ludzkość na powierzchni Marsa. Obliczył łączną masę łazików i orbiterów, które wylądowały dotąd na Czerwonej Planecie, a następnie odjął te, które wciąż pozostają w użyciu. Wszystkie niedziałające maszyny uznał za odpadki - nikt ich przecież dotychczas nie posprzątał, więc wciąż zalegają na bazaltowych skałach pokrywających rdzawo-pomarańczowy glob.

Wyniki, jakie uzyskał naukowiec, są szokujące. W ciągu 50 lat ludzkość pozostawiła na Marsie aż 7 ton śmieci. Można by było z przekąsem powiedzieć, że niedługo wszystkie nagrania przesyłane przez łaziki będą wyglądały tak samo jak to, które mieliśmy okazję zobaczyć kilka miesięcy temu:

Przeraża was taka wizja?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?