Zamknij

Lot na tę planetę będzie trwał 13 lat. NASA ogłasza przełomową misję

21.04.2022 10:57

NASA wyśle misję na jedną z najdalszych planet Układu Słonecznego. Uranus Orbiter and Probe to projekt, który może zrewolucjonizować nasze myślenie o kosmosie.

Uran
fot. Shutterstock

Za kilkadziesiąt lat ludzkość może lepiej poznać Urana. To odległa i zimna planeta, którą niegdyś mylono z gwiazdą. Wciąż skrywa wiele tajemnic, bo nie wysłano tam jeszcze nowoczesnej sondy kosmicznej. Agencja NASA ogłosiła, że zamierza niedługo to zrobić.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Lot na tę planetę będzie trwał 13 lat. NASA ogłasza przełomową misję

Co na tę chwilę wiemy o Uranie? Tak naprawdę niewiele - to siódma planeta Układu Słonecznego, jeden z gazowych olbrzymów. Posiada liczne księżyce i system pierścieni, ale nie mamy całkowitej pewności co do tego, jak wygląda. Ekstremalne warunki panujące na jego powierzchni, takie jak niezwykle silny i szybki wiatr, nie zostały dotychczas wystarczająco dobrze zbadane. Do Urana zbliżyła się jak dotąd tylko sonda Voyager 2, a wszystkie inne obserwacje były prowadzone przy użyciu teleskopów.

Najnowsze doniesienia NASA wskazują na to, że niedługo się to zmieni. Agencja planuje rozpoczęcie kolejnej misji mającej na celu zbadanie Urana. Efektów starań naukowców nie poznamy jednak zbyt szybko - przygotowania sondy potrwają niemal 10 lat, a jej lot, według obliczeń, ma trwać jeszcze dłużej. Misja wystartuje w 2031 albo 2032 roku. Jeśli prace potoczą się zgodnie z planem, w 2044 roku będziemy mogli zobaczyć planetę z bliska.

NASA ogłasza misję na Urana

Jak podaje spidersweb.pl, misja Uranus Orbiter and Probe ma polegać na wejściu sondy w orbitę planety i zbadaniu jej powierzchni, a także pierścieni oraz księżyców. Dodatkowo NASA zamierza wpuścić próbnik w atmosferę Urana, co umożliwi zdobycie informacji o panujących tam warunkach.

Ciekawi was, co odkryją naukowcy na tak odległej planecie naszego Układu?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?