Zamknij

Rusza misja ochrony Ziemi. "Pomścimy dinozaury" już w listopadzie

07.10.2021 11:28

W listopadzie 2021 roku agencje NASA i ESA podejmą pierwszą w historii próbę zniszczenia obiektu lecącego w stronę naszej planety. Można żartobliwie powiedzieć - jak Radosław Kosarzycki ze spidersweb.pl - że uderzając w asteroidę, w końcu "pomścimy dinozaury".

Kosmos
fot. Shutterstock

Obiekt, który uderzył w Ziemię 65 mln lat temu, kończąc tym samym życie dinozaurów, miał tylko kilka kilometrów średnicy. Dziś wiemy już, że nawet 100-metrowa asteroida mogłaby zabić nas wszystkich. Naukowcy z ogromną uważnością monitorują ruchy na niebie, wypatrując niebezpiecznych skał lecących w stronę naszego globu. Jak dotąd byliśmy zupełnie bezsilni wobec potencjalnych zagrożeń. Jeśli misja DART się powiedzie, odtąd będziemy w stanie z nimi walczyć.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Rusza misja ochrony Ziemi DART

24 listopada 2021 roku z rakietą Falcon 9 wystartuje sonda, która może zmienić bieg historii. Nigdy dotąd Ziemianie nie próbowali uderzyć w obiekt lecący ku naszej planecie. Agencje kosmiczne liczą na to, że uda się uszkodzić asteroidę i zmienić tor jej lotu.

Didymos (65803) to planeta podwójna, a więc dwie planety związane ze sobą przez siły grawitacyjne. Jest uznawany za potencjalnie niebezpieczny dla naszego globu. Nie oznacza to wcale, że nam zagraża i może uderzyć w Ziemię. Mimo to znajdzie się na tyle blisko, byśmy mogli podjąć próbę zniszczenia go. Naukowcy postanowili spróbować - bo chociaż nie są w stanie doprowadzić do destrukcji całego układu, jeśli pozbędą się jednego z "bliźniaków", orbita Didymosa się przesunie, co skieruje obiekt daleko od Ziemi.

Misja DART rusza 24 listopada 2021 roku

Sonda DART już za kilka tygodni opuści naszą planetę i poleci spełnić historyczną misję ochrony Ziemi. Jeśli się powiedzie, odtąd agencje kosmiczne będą mogły w większym stopniu zadbać o nasze bezpieczeństwo, zmieniając tor lotu zagrażających nam asteroid.

Trzymacie kciuki?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?