Zamknij

Kwietniowa noc spadających gwiazd. Astrofotograf uchwycił Lirydy na niesamowitym zdjęciu

29.04.2022 12:04

Lirydy w 2022 roku wypadają w ostatnich dniach kwietnia. Zobaczcie, jak wyglądają na nocnym niebie.

Lirydy 2022
fot. Shutterstock

Pod koniec kwietnia na niebie ukazuje się wspaniałe widowisko. Wiosenne noce upływają wielu miłośnikom astronomii na obserwacji roju meteorów. Agencja NASA pokazała na swoim profilu, jak pięknie się one prezentują.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Lirydy w 2022 roku - kwietniowa noc spadających gwiazd

Lirydy to rój meteorów wywołany przelotem komety Thatchera (C/1861 G1). Kwietniowa noc spadających gwiazd była wyczekiwana już w starożytności, o czym świadczy nazwa zjawiska. Meteory sprawiają wrażenie, jakby nadlatywały ze strony gwiazdozbioru Lutni, po łacinie nazywanej Lyrą.

Największa aktywność roju wypada między 16 a 25 kwietnia. Nie jest to jednak deszcz meteorów, który łatwo zobaczyć. Pojawia się ich co najwyżej 20 na godzinę, a przez wzgląd na zanieczyszczenie nocnego nieba i zmienne warunki pogodowe niezwykle trudno jest wypatrzyć chociaż jedno ciało niebieskie, które wpada do ziemskiej atmosfery i ulega spaleniu.

Zaledwie kilka tygodni temu naukowcy bili zresztą na alarm, twierdząc, że możemy już nigdy nie zobaczyć gwiaździstego nieba. Zwiększająca się liczba satelitów prowadzi do takiego rozświetlenia tej sfery, że gwiazdy, które były dotąd doskonale widoczne, znikają z naszego pola widzenia. Lirydy można było dostrzec jedynie z dala od miasta, na bezchmurnym niebie.

Astrofotograf uchwycił Lirydy na niesamowitym zdjęciu

Udało się je wypatrzeć astrofotografowi w Chinach. Jeff Dai, podróżujący przez prowincję Yunnan, wyczekiwał cierpliwie nad jeziorem Nian, aż wreszcie dostrzegł niezwykły obraz spadającego meteoru odbijający się w wodzie. Uchwycił ten widok na fascynującym zdjęciu, a NASA postanowiła je wyróżnić na swoim facebookowym profilu.

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?